Analiz

Gazze’de Son Suikastlar ve İsrail Askerî Tırmanışı

12 Kasım 2019 Salı gününün sabahında İsrail, İslamî Cihat Örgütü’nün askerî kolu Seraya el-Kudüs’ün önde gelen komutanlarından Baha Ebu’l-Ata’yı öldürdü. Ayrıca örgütün Suriye lideri ve siyasi büro üyesi Ekrem Acuri’ye Şam’da bulunan ikamet yerinde suikast düzenledi.

İsrail operasyonunun hedefleri

İsrail uçakları 12 Kasım 2019’da el-Ata hanesine ait (Gazze’nin doğusunda bulunan) Şucaiyye mahallesindeki evi nişan aldı. İsrail bu saldırıyla Baha Ebu’l Ata’yı hedef aldığını açıkladı. İsrail ordusu Ebu’l Ata’nın öldürülmesine ilişkin yayımladığı bildiride onu “İslamî Cihat Örgütü’nün Gazze Şeridi’ndeki faaliyetlerinin çoğunu hayata geçiren kişi” olarak tanımlayıp “saatli bir bomba gibiydi”[1] şeklinde niteledi. Netanyahu suikast kararının Bakanlar Konseyi’nde oybirliğiyle alındığını vurguladı.

Ebu’l Ata suikastine eş zamanlı olarak örgüt, siyasi büro üyesi askerî kumandan Ekrem Acuri’nin hedef alındığını duyurdu. İsrail Acuri’ye ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. İsrail istihbaratı Acuri’yi İran Devrim Muhafızları ile İslamî Cihat Örgütü’nün askerî kolu Seraya el-Kudüs arasında koordinasyon sağlayan baş isim olmakla suçluyor. 

Bu operasyonlar “tamamen siyasi, seçimlerle alakalı” olarak değerlendirilmekte. Netanyahu’nun “içinde bulunduğu siyasi krizlerden çıkmak için siyasi nedenlerle ve partisinin çıkarları için böyle bir zamanlama seçtiği”[2] düşünülüyor. Ancak iki operasyonun eş zamanlı gerçekleşmesi ve özellikle İslamî Cihat kadrolarının hedef alınması operasyonun güvenlik gerekçeleriyle düzenlendiği ve daha çok İran güçleriyle yüzleşmeyi hedeflediği anlamına gelebilir.

İsrail son tırmanışta İslamî Cihat Örgütü’nü hedef alarak örgütü baskı altında tutup yıpratmayı, sorumluluğunu Ebu’l-Ata’ya yüklediği füze atışlarını durdurmayı amaçlıyor. İsrail saldırılarını, Filistin sahasını içeriden karıştırma oyunu olarak görmek mümkün. Ateşkes ve savaş konusunda gruplar arası iç anlaşmazlık tablosu çizmek isteyen İsrail, Hamas’ı barış yanlısı, İslamî Cihat Örgütü’nü ise “direniş” yanlısı olarak gösteriyor. İsmail Heniyye bu duruma ilişkin şu açıklamayı yaptı: “İşgal yönetimi özellikle Filistin sahasında son günlerde yaşanan olumlu atmosfer ışığında milli birliğimizi yeniden kazanmamızı engellemek için zavallı bir girişimde bulunarak kartları değiştirmeye çalışıyor.”[3]

Siyasî açıdan bakıldığında askerî saldırıların niteliği ve İsrail medyasının imaları Hamas’ın bu turda karşılaşmaya katılmasının istenmediğini açıkça gösteriyor: Hedefler belli ve nominal olarak gösterilirken yeni bir tırmanışın veya Hamas’a karşı bir hamlenin söz konusu olmadığı ima ediliyor. Özetle Netanyahu bu operasyonların, İsrail’in güvenlik çıkarlarını sağlayacak, onu Filistin direnişiyle açık bir karşılaşma durumunda bırakmayacak tek seferlik hamleler olarak görülmesini istiyor.

Sonuç

İsrail, İran güçlerini ve ilişkili oluşumları hedef aldığı çemberi genişletti. Suriye’yle sınırlı kalmayıp Lübnan ve Irak’a uzanarak Gazze Şeridi’ni de hedef sahasının içine aldı. İsrail iç siyasetine ait politik ölçüleri göz önünde bulundurmak önemli olsa da İsrail tutumunu salt iç krizlere bağlamak ve bunların bitmesi durumunda İran güçlerine karşı operasyonlarının duracağını düşünmek, yerinde bir değerlendirme olmayacaktır. Zira İsrail’de güvenlik ve askerî oluşumları yöneten stratejik bir yönelim söz konusu. Bu nedenle İsrail’in son operasyonlarını İsrail-Filistin çekişmesinin bir parçası olarak değil, dolaylı yollardan gerçekleştirilen İsrail-İran çatışması olarak okumak mümkün.


[1]  بهاء أبو العطا: وصفه الجيش الإسرائيلي قبل اغتياله بأنه “قنبلة موقوتة”، بي بي سي عربي، 12 نوفمبر 2019، https://www.bbc.com/arabic/middleeast-50390337.

[2] رمزي محمود، اغتيال إسرائيل لـ”أبو العطا”.. رسائل سياسية وأمنية (تحليل)، وكالة الأناضول، 13 نوفمبر 2019، https://www.aa.com.tr/ar/أخبار-تحليلية/اغتيال-إسرائيل-لـأبو-العطا-رسائل-سياسية-وأمنية-تحليل/1643508.

[3]  هنية: اغتيال أبو العطا والعجوري يدفع شعبنا إلى مزيد من التمسك بثوابته وحقوقه ومقاومته، وكالة القدس للأنباء، 12 نوفمبر 2019، http://alqudsnews.net/mobile/post/146589.html

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: