Irak RaporuRapor

Irak haftalık raporu | 20 – 26 Mayıs 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

 Bu hafta yaşanan en önemli olaylar:

 • Neçirvan Barzani: Federalizm Irak’ı zayıflatmaz, aksine iş birliğini güçlendirir.
 • Irak’ta son 3 ayda 2400 elektronik şantaj vakası yaşandı. 
 • Bağdat havalimanını hedef alan İran yapımı İHA düşürüldü.
 • Kürdistan Demokrat Partisi, Cumhurbaşkanı adaylığında Reber Ahmed’de ısrar ediyor. 
 • Maliye Bakanı: Nakit rezerv yıl sonuna kadar 90 milyar dolara ulaşacak.
 • ABD Adalet Bakanlığı, George Bush’a suikast planlamakla suçlanan bir Iraklının tutuklandığını duyurdu.
 • PKK, Zaho şehrinde çok sayıda Irak-Kürt kanallarının merkezini hedef aldı. 
 • Nüceba Hareketi, Erbil’i tehdit etti.
 • Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Türkiye ve Avrupa’ya petrol ihraç etme çabaları nedeniyle İran ile Erbil arasındaki ilişkiler gerildi. Bu da ihracatı olumsuz etkiledi.
 • Türkiye Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’ta Pençe-Kilit Operasyonunun başlamasından bu yana 100’den fazla “PKK” üyesinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
 • Türk ordusu Kuzey Irak’a askeri takviye gönderdi. 
 • Neçirvan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki farklılıkları ve çözüm bekleyen sorunları çözme talebini yineledi. 
 • Kürdistan Yurtseverler Birliği, Kürtleri birleştirmek için Kürdistan Demokrat Partisi’nin taviz vermesi gerektiğini vurguladı.
 • Kazımi: Irak, Ortadoğu’nun en önemli ekonomilerinden biri haline geldi. 
 • Irak parlamentosu, Siyonist tarafla normalleşmeyi engelleyen yasayı oyladı.
 • Avrupa Birliği, Irak’ın içişlerine karışmama çağrısı yaparak Sincar konusunda iş birliği teklif etti.

Siyaset gündemi:

Sadr hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın Irak yargısını “Engelleyici üçte bir”e ayak uydurmakla suçlayarak muhalefete yöneldiğini açıklamasının ardından Irak’ın siyasi atmosferinde bir sükunet hakim. 

Kürt tarafında ise bu hafta sıcak gelişmeler yaşandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, federal hükümetten Erbil ile Bağdat arasındaki farklılıkları ve çözüm bekleyen sorunları çözmesi yönündeki talebini yenileyerek, IKBY’ye baskı yapılmaması gerektiğini vurguladı. Barzani, bölgesel hükümetin ve orada yaşayanların ciddiye alınması gerektiğini; zira buranın da Irak’ın bir parçası olduğunu belirtti. 

Barzani, Bağdat ile farklılıkları ve çözüm bekleyen sorunları ele almak için diyalog masasının hazır olduğunu ve federal hükümetle sorunları Irak anayasası temellerine göre çözmek için fırsatın uygun olduğunu kaydetti. 

Bu bağlamda, Kürdistan Yurtseverler Birliği üyesi Aram Cabbari, Kürtleri birleştirmek ve çözüme ulaşmak için Kürdistan Demokrat Partisi’nin taviz vermesi gerektiğini vurguladı. İki taraf arasında son zamanlarda yapılan görüşmelere ve yakınlaşmaya rağmen, taraflar arasında hala çözülmemiş birçok sorun var.

Görünen o ki, iki parti arasındaki tek sorun Cumhurbaşkanlığı sorunu değil, yerel parlamentosu seçimleri, petrol ihracatı ve Kürt vatandaşlarının yaşadığı kötü ekonomik koşullar gibi başka sorunlar da var. 

İsrail ile normalleşmeyi engelleyen yasanın tartışmaya açıldığı oturumda, Irak parlamentosu 275 milletvekilinin katılımıyla normalleşmeyi ve Siyonistlerle ilişkilerin kurulmasını engelleme yasasını onayladı. Milletvekillerini normalleşmeye karşı oy kullanmaya çağıran Sadr, kanunun hazırlanmasında ve sunulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Öte yandan, Avrupa Birliği’nden bir heyet, Irak’ın komşu ülkelerine ülkenin içişlerine karışmamaları çağrısında bulunarak, Sincar bölgesindeki durumun normalleştirilmesi ve göç edenlerin evlerine geri döndürülmesi için federal hükümetle işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Nathalie Loiseau, Parlamento Başkanlığı ile yaptığı görüşmenin ardından IKBY parlamento binasında düzenlediği basın toplantısında, DEAŞ’ın saldırılarına ilişkin uluslararası koalisyon güçlerinin varlığının bölgenin istikrarı üzerinde etkisi olduğunu belirtti. Loiseau, örgütün tehlikelerine karşı koalisyona ve Irak’a desteğini sürdüreceğini belirterek, merkezi hükümet ile bölgesel hükümet  arasındaki ihtilaflı meselelerde ortaklık ve koordinasyon sağlamanın önemine vurgu yaptı.

Güvenlik gündemi:

 • Bağdat havalimanını hedef alan İran yapımı İHA düşürüldü.

Irak güçleri, Bağdat havaalanında Amerika Birleşik Devletleri’nin diplomatik desteğinin bulunduğu Victoria Üssü’nü hedef alan İran yapımı KAS O4 insansız hava aracını düşürdü.

İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El-Mühendis’in Ocak 2020’de öldürülmesinden bu yana, onlarca füze ve İHA’larla Irak’taki ABD unsurları hedef alındı. Bu saldırıları üstlenen olmasa da Washington genellikle Irak’taki İran destekli Şii grupları suçladı. 

 • Irak’ta 3 ayda 2400 elektronik şantaj vakası yaşandı. 

Irak yargısı tarafından hazırlanan bir istatistik, ülkede 3 ay içinde 2400’den fazla elektronik şantaj vakasının kaydedildiğini ortaya koydu. En çok vaka Bağdat’ta yaşandı. 

Irak Kadın Hakimler Derneği ise bir istatistikte, 2 Ocak-31 Mart tarihleri ​​arasında Irak’taki siber saldırı vakalarının sayısının 2452 olduğunu bildirdi.

Irak yıllardır elektronik şantaj vakalarında bir artışa tanık oluyor. Mağdurlar çoğunlukla maddi dolandırıcılık, karalama faaliyetleri ve cinsel istismara uğrayan kadın, çocuk ve gençlerden oluşuyor. Uzmanlar bunun nedenini artan yoksulluk ve işsizlik oranlarına ve uyuşturucu kullanımının gençler arasında yaygınlaşmasına bağlıyor.

 • Türk ordusu Kuzey Irak’a askeri takviye gönderdi. 

Iraklı bir güvenlik kaynağı, Irak’ın kuzeyindeki Duhok Valiliği’nde bulunan Türk ordusuna takviye kuvvet gönderdiğini bildirdi. Yeni takviyelerin, Türk kuvvetlerinin terör örgütü PKK unsurlarıyla şiddetli çatışmalara girdiği bir dönemde Korek Dağı, Zaho, Kani Masi ve diğer bölgelerdeki çeşitli askeri üslere gönderilen 200 kadar askerden oluştuğu tahmin ediliyor. 

Bir aydan fazla bir süre önce, Türk kuvvetleri Duhok bölgesindeki PKK unsurlarını hedef alan bir askeri operasyon düzenlediklerini duyurmuştu.

Ekonomi gündemi: 

 • Maliye Bakanı: Döviz rezervleri yıl sonuna dek 90 milyar dolara ulaşacak.

Irak Maliye Bakanı Ali Allavi, Merkez Bankası döviz rezervlerinin yıl sonuna dek 90 milyar dolara ulaşacağını belirtti. Bunun nedenleri ise dünya piyasalarında Irak dinarının değerinin düşmesi ve piyasalardaki petrol fiyatlarındaki iyileşme. Bu da 2020 sonunda kritik seviyelere düşen döviz rezervlerinin artırılmasını mümkün kıldı.  

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: