Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 19 – 26 Şubat 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

19 Şubat-26 Şubat Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

İsrail Başbakanından İran Açıklaması: Kudüs’te düzenlenen ABD Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı’nda konuşan Bennett, İran’la imzalanmanın eşiğindeki anlaşma hakkında “daha şiddetli ve daha az istikrarlı bir Ortadoğu yaratacağını” söyledi.
Savunma Bakanı Benny Gantz’dan İran Açıklaması: Anlaşma imzalansa bile İran er ya da geç ihlal edecektir. İran’ın anlaşmayı ihlal etmesi durumunda saldırı yeteneklerimizi geliştirmemiz ve etkili yaptırım paketleri hazırlamamız gerekir.
Ulaştırma Bakanı Israel Katz’dan İran Açıklaması: “(İran ile nükleer anlaşma) bizim karşıt konumumuza rağmen imzalanacak gibi görünüyor. Biz de ABD’yi bizimle imzalayacakları başka bir anlaşmaya ikna etmeye çalışmalıyız.
İsrail’den Suriye’ye Saldırı: Suriye, İsrail’in ülkenin güneyinde, Quneitra bölgesindeki hedeflere karadan fırlatılan füzelerle saldırdığını duyurdu.
İsrail’den Şam’a Saldırı: İsrail’in Şam’da düzenlediği saldırılarda 3 Suriye askerinin öldüğü açıklandı.
Dışişleri Bakanı Lapid Rusya’yı Kınadı: Ukrayna saldırısı uluslararası düzenin ciddi bir ihlalidir.
Gantz’ın Partisinden Hükümete Boykot: Savunma Bakanı Gantz’ın partisi Mavi Beyaz koalisyon oylamalarını boykot ediyor. Bennett yaptığı açıklamada bir sorun var ve çözeceğiz dedi.
Bennett Hükümetinde İlk İstifa: Stratejik Planlama Bakanı Eli Avidar istifa ettiğini açıkladı. Avidar bakanlık pozisyonundan istifa ederek Knesset’e döndü.
İsrail Demir Kubbe’yi Denize Taşıyor: İsrail, demir kubbe sisteminin denize taşımasına olanak sağlayan yeni sistemini test ediyor.
Din İşleri Bakanının Kanun Önerisi Dini Liderlerin Tepkisini Çekti: Öneriye göre artık yerel hahamlar da Yahudiliğe geçiş işlemlerini gerçekleştirebilecek.
Kudüs Sulh Mahkemesinden Şeyh Cerrah Kararı: Salem ailesinin Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki evlerinden tahliyesinin ertelenmesine karar verildi.
Likud Milletvekili, Koalisyon Milletvekillerinin Meclisteki Oylamalara Katılmaması Üzerine: “Bugün Knesset’te iki net gerçek ortaya konuldu; muhalefet genel kurulu kontrol ediyor ve İsrail’de hükümet yok.”
Başbakan Naftali Bennett, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile Konuştu: Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, ikilinin Kiev bölgesine vurgu yaparak Ukrayna’daki çatışmaların durumunu ele aldıkları belirtildi.
İsrail’in Ukrayna Büyükelçisi: “İsrail’in insani yardımının önümüzdeki hafta buraya geleceği tahmin ediliyor”
Dışişleri Bakanlığı: İsrail Büyükelçiliği şimdilik Ukrayna’da kalacak.
Zelensky İsrail’den Arabuluculuk Talep Etti: Ukrayna Başbakanı Zelensky, İsrailli mevkidaşı Bennett’ten, Kudüs’te görüşmelere ev sahipliği yaparak Rusya ile arabuluculuk yapmasını istedi.

Dış Politika Gündemi:

Bu hafta tüm dünyada olduğu gibi İsrail basını da Rusya-Ukrayna savaşıyla çalkalandı. İsrail’in Rusya’nın bu tavrına nasıl bir karşılık vereceği merakla beklendi. Zira İsrail’in Rusya’ya karşı tutumunun, Suriye’de karşılık bulması bekleniyordu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, uluslararası düzenin ciddi bir ihlali olduğunu ifade etti. Ayrıca İsrail’in Ukraynalı vatandaşlara insani yardım yapmaya hazır olduğunu belirtti. [1] IDF’nin mezuniyet töreninde konuşan Başbakan Bennett ise Rusya’nın adını anmaktan kaçınarak “kalplerimiz Doğu Ukrayna’daki sivillerle birlikte” ifadelerini kullandı. [2]

Rusya’nın geçtiğimiz günlerde Golan Tepeleri civarında düzenlediği hava devriyesi [3] ve Rus yetkililerin, İsrail’in Suriye’deki saldırılarına yönelik tepkili açıklamaları, Rusya’nın İsrail’e gönderdiği mesajlar olarak yorumlanmıştı.[4] Geçtiğimiz yıl Bennett-Putin görüşmesinden sonra Rusya’nın, İsrail’in Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırılarına göz yumacağı açıklanmıştı. İsrail’in bu temkinli tutumunun, Rusya ile Suriye konusunda vardığı de-facto anlaşıyı kaybetmek istememesinden kaynaklandığı söylenebilir. İsrail Başbakanı Bennett’in Ukraynalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde kullandığı ifadeler arasında bu duruma işaret eden bazı ifadelerden de bahsetmek mümkün. İsrail basınına yansıyan görüşmede Zelensky’nin İsrail’den arabuluculuk yapmasını talep etmesinin ardından Bennett’in, bu satrançta nerede olduklarını anlamaya çalıştıklarını söylediği belirtildi. [5] Bütün bunlar ışığında İsrail’in tarafsız tavrını sürdüreceği beklenmektedir.

İç Politika Gündemi:

Koalisyon hükümetinde oylama krizleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta meclisteki oylamaları boykot eden Ra’am partisinin ardından bu hafta da koalisyonun ikinci büyük partisi konumunda olan Savunma Bakanı Benny Gantz’ın partisinden bir boykot açıklaması geldi. Partiden yapılan açıklamada boykotun gerekçesi olarak “yükümlülüklerin ihlali” öne sürüldü. Görünürdeki sebep ise Gantz’ın partisi tarafından sunulan ve ordu mensuplarının emekli maaşlarının yükseltilmesine ilişkin tasarının kabul edilmemesi. Hükümet mevcut durumda boykotlar sebebiyle meclisteki oylamaları kazanamıyor. Muhalefet bu boşluktan istifade ederek kanun tekliflerini meclisten kolaylıkla geçiriyor. Likud fraksiyonu bu krize vurgu yaparak ülkede gerçek bir hükümetin olmadığı iddiasını dile getiriyor.

Hükümet koalisyonu açısından bir diğer olumsuz gelişme de Stratejik Planlama Bakanı Eli Avidar’ın bakanlık pozisyonundan istifa etmesi oldu. Esasen Eli Avidar’ın istifa ettiği bakanlık pozisyonu kendisine göstermelik verilmiş bir koltuktan ibaret olması hasebiyle tek başına bir değer ifade etmiyor. Ancak bu durum, sekiz partili koalisyonun kurulma sürecinde tarafların birbirine çok sayıda söz verdiği ancak mevcut durumda bu sözlerin bazılarının gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu göstermesi açısından önem arz etmektedir. 

Koalisyon hükümetinin önümüzdeki günlerde de bu tür krizlerle karşılaşması olası görünüyor. Ancak şimdiye kadar vuku bulan anlaşmazlıklar tali meselelerle sınırlı kaldı. Başbakan Bennett yaptığı açıklamada krizin bir hafta içerisinde çözüleceğini ve önümüzdeki haftadan itibaren koalisyonun oylamalara katılacağını açıkladı. [6] Bu noktada mevcut krizlerin hali hazırda koalisyonun geleceği açısından ciddi bir tehdit içermediğini ancak ilerleyen süreçte olası daha büyük krizlere işaret etmeleri açısından kritik olduğunu tekrar vurgulamak gerekir.

Referanslar:

  1. https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/lapid-condemns-russian-attack-on-ukraine-tells-israelis-to-head-to-land-crossings/ 
  2. https://www.timesofisrael.com/ukraines-leader-asks-bennett-to-mediate-with-russia-host-talks-in-jerusalem/
  3. https://www.forbes.com/sites/pauliddon/2022/02/13/what-joint-russian-syrian-air-patrols-might-mean-for-foreign-air-forces-over-syria/?sh=70f0cf987898 
  4. https://www.haaretz.co.il/news/zvibarel/.premium-1.10623275
  5. https://www.timesofisrael.com/ukraines-leader-asks-bennett-to-mediate-with-russia-host-talks-in-jerusalem/
  6. https://www.jpost.com/breaking-news/article-698345 

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: