Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 08 – 14 Mayıs 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

8-14 Mayıs Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

Elad’da meydana gelen son saldırıların ardından İsrail medyasında Yahya Sinvar’a yönelik bir suikast düzenlenmesi tartışılıyor. Hamas’ın, İsrail’in üst düzey Hamas yetkililerinden birine zarar vermeye kalkışması durumunda “eşi benzeri görülmemiş bir karşılık verme” tehdidinde bulunduğu iddia ediliyor.
Hamas liderlerine yönelik suikast söylentilerine karşılık olarak İsrail Savunma Bakanı Gantz, bu tür kararların kamuoyu önünde tartışılmaması gerektiğini kaydetti.
Maliye Bakanı Liebermann, eski Başbakan Netanyahu’nun hükümeti döneminde Hamas liderlerine yönelik suikast planlarının önüne geçtiğini iddia etti.
Başbakan Bennett İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa ile alakalı kararlarda herhangi bir dış müdahaleyi kabul etmeyeceğini belirtti. Hükümet koalisyonunda yer alan Arap partisi Ra’am, partinin koalisyondaki geleceğinin İsrail ile Ürdün arasında Mescid-i Aksa hususunda gerçekleştirilecek toplantılara bağlı olduğunu açıklamıştı.
Ra’am milletveki Ghanaim, partisine koalisyondan ayrılma önerisinde bulundu.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı İsrail’in Batı Şeria’daki yasadışı yerleşim faaliyetlerini kınadı. İsrail Batı Şeria’da 4,427 yeni yerleşim birimi inşa edilmesini öngören tasarıyı kabul etmişti.
İsrail basınında yer alan iddialara göre İsrail hükümeti Biden yönetimine, 4000 yerleşim yeri inşaatı planının iptal edilmesi durumunda hükümet koalisyonunun dağılacağını bildirdi.
Suudi Arabistan, Jared Kushner’in yeni özel sermaye şirketi aracılığıyla İsrailli teknoloji şirketlerine yapılacak yatırımlar için milyonlarca dolar ayırmayı planlıyor.
Hindistan İsrail Büyükelçiliği, İran destekli kişilerin olası saldırısına karşı yüksek alarma geçti.
İstanbul’da çalışan İsrailli bir diplomata suikast hazırlığında olduğu iddiasıyla Mossad tarafından sorguya çekildiği iddia edilen DMO üyesi Mansur Rasuli, suikast iddialarını yalanlayarak işkence altında sahte bir itirafa zorlandığını açıkladı.
İsmi açıklanmayan istihbarat kaynaklarının The Times gazetesine bildirdiğine göre İsrail, yurtdışındaki Hamas yetkililerine suikast hazırlığında.
Mevcut hükümetin Arap toplumu için önceki hükümetlerden daha zararlı olduğunu belirten Ahmet Tibi, meclise hükümeti düşürme yönünde bir önerge gelmesi halinde partisi Ortak Liste’nin bunu destekleyeceğini açıkladı.
İsrail meclisinde koalisyon güç kaybetmeye devam ediyor. Ancak henüz muhalefet, hükümet koalisyonuna ciddi zarar verecek bir çoğunluk sağlayamadı. Ra’am partisi koalisyona döneceğini ve koalisyona son bir şans vereceğini açıkladı.
Al-Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile, Cenin’de İsrail askerleri tarafından öldürüldü.
Filistin Devlet Başkanı Abbas, Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinin Uluslararası Ceza Mahkemesine taşınacağını açıklarken Filistin tarafı İsrail ile ortak bir soruşturmayı kabul etmiyor.
İsrail, Golan Tepelerinin kuzeyinde yer alan Hader köyüne füze saldırısı gerçekleştirdi.
Suriye’nin Hama kırsalındaki Masyaf bölgesine İsrail tarafından düzenlenen füze saldırısında biri çocuk olmak üzere beş kişi öldü.
İsrail Başbakanı Bennett, Ürdün ile Mescid-i Aksa’daki vakıf görevlilerinin sayısını artırma noktasında bir görüşme olmadığını ifade etti.
Cenin bölgesinde İsrail güvenlik güçleriyle Filistinliler arasında yaşanan çatışmada bir İsrailli polis öldürüldü.
İsrail Başbakanı Bennett’in ulusal güvenlik danışmanı, İsrail’in ABD’yi İran’la bir askeri çatışmaya sürüklemeye çalışmadığını söyledi.
Gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenazesi esnasında İsrail polisinin tabutu taşıyan Filistinlilere saldırması uluslararası kamuoyunda şok etkisi yarattı. 
ABD Başkanı Biden, Ürdün Kralı Abdullah ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşme sonrası Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Başkan (Biden), Ürdün Haşimi Krallığı’nın Kudüs’teki Müslüman kutsal yerlerin koruyucusu olarak önemli rolünü de kabul etti.” denildi.
Din İşleri Bakanlığı görevinden istifa eden Matan Kahana, mecliste milletvekili olarak görevine devam edecek. Kahana, bakanlık koltuğuna oturarak meclisteki sandalyesini bir başka Yamina milletvekiline devretmişti. Bu istifa hamlesinin başka bir Yamina milletvekilinin koalisyondan istifasının önüne geçme amacı taşıdığı düşünülüyor.

Dış Politika Gündemi: 

İsrail medyasında bu hafta Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle Suriye’deki güçlerini kısmen çekmeye başladığı iddiası sıklıkla yer buldu.[1] Bu iddialara göre Rusya çekildiği bölgeleri İran destekli güçlere teslim etmeye hazırlanıyor. Esed’in sürpriz Tahran ziyareti de bu iddiaları güçlendiren bir gelişme olarak ele alındı. Rusya’nın Suriye’den tamamen çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edilirken Ukrayna savaşının seyri ve maliyetleri sebebiyle kısmi bir geri çekilmenin mümkün olabileceği iddia ediliyor. Bu gelişmelere paralel olarak İsrail hafta içerisinde Suriye’ye iki ayrı hava saldırısı gerçekleştirdi. Ukrayna savaşına rağmen İsrail, Rusya ile ilişkilerini belirli bir ölçüde korumaya devam ediyor. İsrail-Rusya ilişkilerinin temelini Suriye meselesi teşkil ediyor. 

Filistin-İsrail çatışmasının uluslararası basında görünürlüğünün son dönemde ciddi derecede artması İsrail’i tedirgin eden bir mesele olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz sene İbrahim Anlaşmaları, bir Arap partisinin hükümet koalisyonunda yer alması ve İsrail’deki Arap toplumuna yönelik yatırımlar gibi başlıklar sebebiyle Filistin-İsrail çatışması uluslararası basında görece güç kaybetmişti. Ramazan ayından önceki süreçte yaşanan, İsraillilere yönelik saldırılar sebebiyle İsrail hükümeti uluslararası arenada haklı konumda yer almayı umuyordu. Ancak Mescid-i Aksa hususunda bölge ülkelerinin net tavrı ve İsrail’in uzlaşmaz tavrına ek olarak bu hafta gazeteci Şirin Ebu Akile’nin İsrail’in askeri operasyonunda hayatını kaybetmesi nedeniyle İsrail, ciddi bir kamuoyu baskısıyla karşı karşıya kaldı.[2] Birçok İsrailli gazeteci dahi Şirin Ebu Akile’nin cenaze törenine İsrailli askerlerin saldırısını, açıklanması güç bir hadise olarak niteledi.[3] Mescid-i Aksa noktasında İsrail ile Ürdün arasında ihtilaflar devam ederken, Bennett’in Mescid-i Aksa ile alakalı kararlarda dış müdahaleye izin verilmeyeceğine yönelik açıklamasını müteakiben Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi’nin İsrail’in Mescid-i Aksa üzerinde herhangi bir egemenlik hakkı olmadığını açıklaması iki ülke arasındaki ihtilaflara işaret ediyor.[4]

İç Politika Gündemi:

İsrail parlamentosu Knesset resmî tatillerin ardından bu hafta tekrar çalışmaya başladı. İsrail’de hükümet koalisyonu Yamina Milletvekili Idit Silman’ın istifası ardından koalisyonda 4 sandalyeye sahip olan Ra’am Partisinin koalisyon üyeliğini dondurmasıyla sarsılmıştı. Bu açıdan hükümet koalisyonu ve Netanyahu liderliğindeki muhalefet bloğunun meclise nasıl döneceği merakla bekleniyordu. Meclisin açılmasından sonra geride kalan ilk haftada muhalefetin hükümet koalisyonu karşısında bir üstünlük kurmaktan uzak olduğu görüldü. Pazartesi günü meclise getirilen güvensizlik oylaması hükümet koalisyonu lehine sonuçlandı.[5] Muhalefetin çarşamba günü meclise hükümeti düşürmeye yönelik bir önerge sunması bekleniyordu. Ancak Ra’am Partisi lideri Mansur Abbas’ın koalisyona bir şans daha vereceğini açıklamasının ardından muhalefet partileri bu plandan vazgeçti. Zira İsrail yasalarına göre önergenin reddedilmesi durumunda muhalefet 6 aylık bir süre boyunca aynı önergeyi tekrar sunamıyor.[6]

Referanslar

  1. https://www.timesofisrael.com/russia-said-to-pull-troops-from-syria-to-bolster-forces-in-ukraine/
  2. https://www.timesofisrael.com/us-deeply-disturbed-over-images-of-israeli-police-beating-mourners-eu-appalled/
  3. https://twitter.com/assaofir/status/1525348595347628032?s=20&t=deZkfN4u8tMB-13veqmHfA
  4. https://www.timesofisrael.com/jordans-fm-says-jerusalem-holy-sites-are-occupied-palestinian-land/
  5. https://www.timesofisrael.com/coalition-fends-off-no-confidence-challenges-as-knesset-gets-back-to-work/
  6. https://www.timesofisrael.com/tibi-says-joint-list-will-back-wednesday-bill-to-dissolve-knesset/

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: