Irak RaporuRapor

Irak haftalık raporu | 13 – 19 Mayıs 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

Irak’ta bu hafta yaşanan en önemli gelişmeler: 

  • Sadr, Irak yargısını hedef alarak muhalefete geçtiğini ilan etti.
  • Parlamentonun dağıtılma seçeneği Şii siyasi bloklar arasında kabul görmeye başladı.  
  • Türkiye’nin Irak Büyükelçisi: Irak’ın suyunu kesmiyoruz ve nehirlerin akışını değiştirmiyoruz. Irak kuraklık yaşadığı zaman suyu bırakıyoruz. 
  • İran, doğal gaz tedarikinin devam etmesi  için Irak’ın bir ay içinde 1 milyar 600 milyon dolar ödemesini talep etti.
  • Kazımi: “Yeşil Bölge” kavramı değişmeli ve mahallelerine eski isimleri verilerek eski günlerine geri dönmeli.
  • Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert: Irak’ın silahlı yöneticilere ihtiyacı yok, halkın hoşnutsuzluğu her an kontrolden çıkabilir.
  • Irak’ın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi, İran ve Türkiye’nin Irak’a müdahalesi konusunda uyarıda bulundu.

Siyaset gündemi:  

 Irak’taki seçimlerden aylar sonra Sadr bloğu da dahil olmak üzere siyasi partiler Irak hükümetini kuramamıştı. Sadr hareketi lideri Mukteda Sadr ile Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki arasındaki farklılıkların derinleşmesi nedeniyle Irak parlamentosunun dağıtılma senaryosu siyasi bloklar arasında makul görülen bir seçenek haline geldi. Sadr  ve Maliki’nin hükümetin kurulması konusunda nihai bir anlaşmaya varamaması; bir bilinmezliğe doğru gidilen süreçte mali bütçenin  bulunamayışı ve kırılgan siyasi durumlar iki taraf arasındaki görüş ayrılıklarını daha da belirgin hale getirdi. Sadr, Şii Koordinasyon Çerçevesi içinde “engel çıkaran üçlü” grubun hükümetin kurulmasına ket vurduğunu ima etti ve Irak yargısını Şii Koordinasyon Çerçevesi’ne ayak uydurmakla suçladı. Bunu utanç verici bir durum olarak niteleyen Sadr, bu açıklamasından bir gün önce muhalefete yöneleceğini açıklamıştı. 

Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti koalisyonu ise siyasi blokları bağımsız temsilcilerin inisiyatifine davet ederek, başbakan için bağımsız bir figürün aday gösterilmesini önerdi.

Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak siyasetçilerini ülkenin yedi ayı aşkın bir süredir içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarmaya çağırarak halk ayaklanmasının tehlikeleri konusunda uyardı. Hennis-Plasschaert, Irak’ın kendilerini lider olarak konumlandıran silahlı yöneticilere ihtiyacı olmadığının altını çizdi.

Ekonomi gündemi: 

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Diyala ilini ziyareti sırasında Türkiye’nin Irak’ın suyunu kesmediğini belirterek “Biz, suyu kesmiyoruz ve nehirlerin yönünü de değiştirmiyoruz” ifadelerini kullandı. Güney, ziyaretinin Diyala’daki kalkınma ve yatırımı destekleme hedefiyle gerçekleştiğini belirterek, şehirde yeniden yapılanma ve yatırım sürecinin başlamasına işaret etti. Güney, su sıkıntısı çeken tek ülkenin Irak olmadığını, Türkiye’nin de aynı dertten muzdarip olduğunun altını çizdi.

Türk Büyükelçinin açıklamasından bir süre önce Irak’ın Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Muhammed Hüseyin Bahr el-Ulum, İran ve Türkiye’ye yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmıştı. Iraklı temsilci, İran ve Türkiye’nin ülkesine yönelik ihlalde bulunduğunu; bunun Irak’ın egemenliğine ve birliğine tehdit olduğunu ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu savunmuştu. 

Öte yandan İran Ulusal Gaz Şirketi Genel Müdürü Majid Cakini, Irak’ın gaz ithalatı karşılığında 1,6 milyar dolar borcu olduğunu ve bu miktarın en fazla 1 ay içinde ödenmesi gerektiğini belirtti. Cakini, İran medyasına yaptığı açıklamada, Tahran ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmaya göre, Irak’ın İran’dan doğal gaz ithal etmek için bu meblağı derhal ödemesi gerektiğinin altını çizdi. İranlı yetkili, Tahran’ın iki ülke arasındaki anlaşmada belirtilen miktarı ödemesi halinde Irak’a gaz tedarikini sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

Irak, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleriyle elektrik ithal etmek için görüşmelerde bulunuyor. Irak, yerel elektrik santrallerinde kullanmak  için İran’dan doğal gaz ithal ettiği gibi;  1200 megavat elektrik ithalatı yaptığı İran’a bağımlı hale gelmişti. Şu anda ise yerel tüketimi karşılayabilecek elektrik santralleri inşa edene kadar açığı kapatmak amacıyla Ürdün ve Türkiye’den de elektrik ithal etmeyi planlıyor.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: