Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 01 – 07 Mayıs 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

01 – 07 Mayıs Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

Hamas liderlerinden Yahya Sinvar, “Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü ihlal etmek, bölgesel ve dini bir savaş demektir.” açıklamasında bulundu. Ayrıca Sinwar, Ra’am Partisi lideri Mansur Abbas’ı hain olarak niteledi.
İsrail Başbakanı Bennett, Sinvar’ın açıklamalarına cevap olarak: “Belki de Hamas dolar dolu valizleri özlüyor” açıklamasında bulunarak Gazze’ye Katar hibelerinin nakit olarak girmesine izin veren Netanyahu hükümetine mesaj verdi.
Ra’am Partisi lideri Mansur Abbas, Sinvar’ın kendisine yönelik ithamlarına, “Sana hiçbir şey borçlu değilim” şeklinde karşılık verdi.
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Filistin, BAE ve Bahreyn liderleriyle telefon görüşmesi gerçekleştirerek Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.
İsrail, Anma Günü ve Bağımsızlık Günü etkinlikleri sebebiyle Gazze ve Batı Şeria sınırlarını geçişe kapattı.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Hitler’in de Yahudi kökleri vardı.” açıklamasının ardından Putin’in İsrail Başbakanı Bennett’ten özür dilediği aktarıldı.
İsrail’de gerçekleştirilen bir ankete göre sağcı Yahudiler Arap İsraillilerle ortak bir gelecek konusunda geçen yıla göre önemli ölçüde daha karamsar hale geldiler.
Ariel’de gerçekleştirilen ve bir İsraillinin hayatını kaybettiği saldırının sorumluluğunu Hamas üstlendi.
Mescid-i Aksa’da bayram namazına 200,000 kişi katıldı.
Ra’am Partisi’nin hükümete yönelik boykotunu bitirmesi beklenirken Başbakan Bennett’in Ra’am lideri Mansur Abbas’la bir araya geldiği iddia edildi.
İran, İsrail’deki hedefler hakkında bilgi toplamak için sahte Facebook profilini kullandı.
İsrail basınında yer bulan iddialara göre İsrailli yetkililer Ukrayna’ya sembolik düzeyde de olsa askeri teçhizat yardımını tartışıyor.
ABD Başkanı Biden’ın haziran sonunda İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret etmesi bekleniyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Herzog’a yazdığı mektupta İsrail’in Bağımsızlık Günü’nü kutladı.
Önümüzdeki hafta açılacak olan Knesset oturumları hükümet koalisyonunu endişelendiriyor. Idit Silman’ın istifasına ek olarak koalisyonda 4 sandalyeye sahip olan Ra’am Partisi de koalisyon üyeliğini dondurmuştu.
Koalisyondan istifa eden Idit Silman, kamuoyu önünde Yamina ve Yeni Umut partisindeki arkadaşlarını koalisyondan ayrılmaya çağırıyor.
Anma Günü etkinliğinde konuşma gerçekleştiren Başbakan Bennett ve İçişleri Bakanı Shaked bazı katılımcılar tarafından protesto edildi. Protestocular Bennett ve Shaked’e hain ve dolandırıcı şeklinde bağırdı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, İsrailli paralı askerlerin Ukrayna’da aşırı sağcı Azak Alayı ile birlikte savaştığını dile getirdi.
İlk defa bir Arap ülkesinde (BAE) İsrail Anma Günü töreni düzenlendi.
İsrailli radikal gruplar Bağımsızlık Gününde Mescid-i Aksa’ya baskın yapmayı planlarken Hamas’tan İsrail’e “ateşle oynama” uyarısı geldi. 
İsrail’de işsizlik oranı KOVID-19 salgını başlangıcından bu yana en düşük seviyesine geriledi.
İsrail polisi Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya girmesine yeniden izin verirken polis ile Filistinliler arasında çatışma çıktı.
İsrail Bağımsızlık Günü için bir mesaj yayınlayan ABD Başkanı Biden: “Bizim bağlarımız kopmaz” açıklamasında bulundu.
Elad’da gerçekleştirilen saldırıda 3 İsrailli hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştiren iki faili arama çalışmaları devam ediyor.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Elad’da gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.
İsrail, önümüzdeki hafta Batı Şeria’da inşa edilmesi planlanan 4,000 yeni konutu görüşecek. Batı Şeria’da yürütülecek yerleşim faaliyetlerinin, ABD Başkanı Biden’ın İsrail gezisini etkileyip etkilemeyeceği merak ediliyor.
Mansur Abbas: Ra’am hükümeti devirmeyecek, ancak kilit konularda koalisyona baskı yapacak.

Dış Politika Gündemi: 

Ramazan ayında vuku bulan ve halen devam eden gerginlikler İsrail hükümeti açısından Ukrayna-Rusya savaşını ikinci plana itmişti. Ancak bu hafta Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Hitlerin de Yahudi kökeni vardı” şeklindeki açıklamasıyla Rusya-Ukrayna savaşı yeniden İsrail medyasında üst sıralarda yer buldu. Ukrayna Başkanı Zelesnky, yaptığı açıklamalarla İsrail’i Rusya’ya karşı konum aldırmaya çaba harcarken İsrail tarafı temkinli duruşunu sürdürdü. Lavrov’un açıklamaları karşısında İsrail, Rus büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Olaydan birkaç gün sonra Başbakan Bennett’in ofisinden yapılan açıklamada Putin’in Lavrov’un sözlerinden ötürü Bennett’ten özür dilediği ifade edildi.

İsrail Bağımsızlık Günü vesilesiyle dünya liderleri İsrail’e tebrik mesajları gönderdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da İsrailli mevkidaşı Herzog’a yazdığı mektupta Bağımsızlık Günü’nü kutladı. ABD Başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’ın mesajlarında ise ABD-İsrail ilişkilerinin sarsılmaz olduğu vurgusu dikkat çekti. Ramazan ayındaki gerginlikler öncesi BAE, İsrail’in Bağımsızlık Günü etkinliklerinde bilfiil yer alacağını açıklamıştı. Ancak yaşanan gerginlik sonrası BAE, bu etkinliğe katılmadı. Bağımsızlık Gününden bir gün önce kutlanan Anma Günü münasebetiyle BAE’de bir etkinlik gerçekleştirildi. 

Elad’da gerçekleştirilen saldırı, İsrail açısından Bağımsızlık Günü’nü tam bir felakete çevirdi. Bu özel günde gerçekleşen saldırı akabinde İsrail kamuoyunda ciddi bir tepki oluşmuş gözüküyor. Ramazan ayındaki gerginliklerin Gazze’ye sıçramamasında İsrail ile bölge ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın etkili olduğu iddia edilmişti. Son saldırıdan sonra mevcut kamuoyu baskısı da göz önünde bulundurulduğunda gerginliklerin halen İsrail’in bölgeye yönelik dış politikasını etkileme potansiyeli taşıdığı söylenebilir.

Ramazan ayında birçok bölge ülkesi İsrail’den Mescid-i Aksa konusunda daha somut adımlar beklediğini ima eden açıklamalarda bulunmuştu. Ramazan ayının son on gününde ve Bayram’da Yahudi ziyaretçilere kapatılan Mescid-i Aksa’ya, İsrail’in Bağımsızlık Günü ve öncesinde Yahudi ziyaretçiler tarafından baskınlar gerçekleştirilmeye devam etmişti. 

İç Politika Gündemi:

Bennett hükümeti oldukça zor bir süreçle karşı karşıya. Bir hafta içerisinde İsrail iki saldırıyla daha karşı karşıya kaldı. Bu durum Bennett hükümeti üzerindeki kamuoyu baskısını oldukça artırıyor. Bennett’in Gazze’ye geniş çaplı bir operasyon düzenleme noktasında oldukça haklı endişeleri var. Zira böyle bir senaryoda İslamcı Ra’am Partisi’nin hükümet koalisyonundan çekilmesi bekleniyor. Bu ise Bennett hükümetinin fiilen çökmesi anlamına geliyor. Ra’am Partisi Ramazan ayındaki gerginliklerden bu yana koalisyon üyeliğini dondurmuş durumda. Hamas liderlerinden Yahya Sinvar Ra’am Partisi liderini hain olarak tanımlamış, Ra’am Partisi lideri Mansur Abbas ise Sinvar’a “sana hiçbir şey borçlu değilim” diyerek karşılık vermişti. 

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: