RaporTürkiye Raporu

Türkiye haftalık raporu | 27 – 31 Mart 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız
Türkiye’de bu hafta yaşanan en önemli gelişmeler
Ankara, Rakka kırsalındaki operasyonlarını artırarak onlarca Suriyelinin kuzey Suriye’ye geri dönüşünü sağladı. 27 Mart
Cumhurbaşkanlığı, Ankara’nın Rusya-Ukrayna krizindeki diplomatik rolü hakkında bir kitap hazırlıyor. 27 Mart 
Türkiye Karadeniz’de üçüncü bir deniz mayını buldu. 28 Mart
Türkiye, Ukrayna savaşından iki tarafın da onurunu kırmayacak bir çıkış yolu arıyor. 28 Mart
Ankara, mültecilerin dönüşü için kuzey Suriye’de güvenli bir ortam üzerinde çalışıyor. 28 Mart
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbek mevkidaşı Şevket Mirziyoyev’in davetlisi olarak Özbekistan’ı ziyaret etti. Mart 29
Moskova ve Şam, Halep kırsalındaki Türk noktalarını hedef aldı. 29 Mart
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Qatar Charity ile afet ve acil durum yönetimi ve insani yardım alanında bir işbirliği mutabakatı imzaladı. 29 Mart
Türkiye, Ankara’nın Moskova’dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin Ukrayna’ya  göndermesine ilişkin meselenin kapatıldığını ABD ve diğer NATO ülkelerine bildirdi. 30 Mart
Rusya ve Ukrayna tarafları İstanbul’da bir araya gelerek birçok tartışmalı konuda anlaşmaya vardı. 30 Mart
Türkiye: Yakın vadede İsrail ile doğal gaz boru hattı uzatmak mümkün değil. 31 Mart
Dışişleri Bakanı, mayıs ortasında İsrail’i ve işgal altındaki Batı Şeria’yı ziyaret edeceğini duyurdu. 31 Mart
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy arasında bir zirveye ev sahipliği yapma teklifini yineledi. 31 Mart 
Dışişleri Bakanı, ülkesinin Rus gazını dağıtmayı reddettiğini yineledi. 31 Mart
Türk Roketsan Savunma Sanayii, yeni nesil “ÇAKIR” füzesinin geliştirildiğini duyurdu. 31 Mart
Türk Cumhuriyet Savcısı, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili Suudi şüphelilerin gıyabında yargılamanın durdurulması ve davanın Suudi makamlarına devredilmesi çağrısında bulundu. 31 Mart
Türkiye, Putin’in barış isterse savaşı bitirebileceğine inanıyor. 31 Mart

Yeni atama ve görevlendirmeler 

Bu hafta önemli bir atama yapılmadı. 

İç siyaset gündemi

Özet: Yeni seçim yasasının açıklanmasının ardından, 6 muhalif parti bir araya geldi. Görüşmede, yeni seçim yasasına ilişkin tutumlar ele alındı. Cumhuriyet Halk Partisi 6’lı ittifakın uyumunu sürdürmek ve muhafazakar partilerin kendi içinde yeni bir ittifak oluşturmasını engellemek istiyor. Öte yandan, CHP’nin, HDP’nin cumhurbaşkanlığına kendi içinden aday göstermemesi suretiyle HDP seçmen oylarının muhalefet lehinde kullanılması çabaları da sürüyor. Muhalefet kadroları, HDP’yi etkilemek için tutuklu lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden serbest bırakılmasının önemine dikkat çekti.

Dış politika gündemi

Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk görüşmelerine ev sahipliği yapma konusunda rolünü hala başarıyla oynuyor. Son turdaki müzakerelerde birtakım ilerlemeler kaydedildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus ve Ukraynalı heyetlerin birçok konuda anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşma konularıyla ilgili detay belirtmeyen Çavuşoğlu, ülkesinin bu adımı memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında bir zirveye ev sahipliği yapma teklifini yineledi.

Ukrayna’daki bazı kaynaklarda, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Türkiye’de Putin ile görüşmeye hazır olduğuna dair haberler yer aldı. Şayet bu gerçekleşirse Ankara için büyük bir başarı anlamına geliyor. Rus kaynaklarına göre, Ukrayna’nın önerileri güvenlik garantileri üzerinde yoğunlaştı. Ukrayna, herhangi bir askeri pakta üye olmama ve topraklarında yabancı asker ve üs konuşlandırmamayı taahhüt ederek, herhangi bir yabancı gücün ülkeye girişi konusunda Rusya’nın onayını almayı kabul etti. Rus kaynakları, Ukrayna’nın talep ettiği güvenlik garantileri Kırım ve Donbass için geçerli olmadığına işaret etti. Ukrayna tarafı, Putin ve Zelenskiy zirvesi sırasında nihai anlaşmanın taslağının hazırlanmasını talep etti.

Bu hafta öne çıkan bir diğer mesele ise Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini normalleştirme girişimleri idi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin davada savcı, yargılamanın durmasını, dosyanın Suudi Arabistan’a devredilmesini talep etti. Bu karar, Erdoğan’ın Türk-Suudi ilişkilerini iyileştirme konusundaki açık arzusunu yansıtan bir karar olarak yorumlandı. Bu adım, Türkiye’nin bu dosyaya halel getirmeksizin Suudi Arabistan ile ilişkilerini normalleştirme çabalarından bir yıl sonra gerçekleşti. Görünen o ki Suudi Arabistan dosyanın kendisine devredilmesini şart koşuyor ancak süreç hala yavaş ilerliyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargılamanın Suudi Arabistan’a naklen devrinin Türk mahkemelerinin yargılama yetkisini ortadan kaldırmadığını ifade ederek, Türk mahkemelerinin davayı yeniden gözden geçirebileceğini, Suudilerin sanıklar aleyhine verdiği kararların adaleti temsil etmediği düşünülürse davaya devam edileceğini belirtti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın bir ABD sitesi Atlantic’e yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kaşıkçı davasında Veliaht Prens’in rolünü yanlış değerlendirip değerlendirmediği sorusuna, “Umurumda değil” diye cevap verdi. Bu açıklamalar gösterdi ki, Kaşıkçı davası eskiden olduğu gibi ağırlığı olan bir baskı unsuru olmaktan çıktı.

Öte yandan; seçimlerin yaklaştığı Türkiye’de ekonomi daha istikrarlı olmaya ihtiyaç duyuyor. Suudi Arabistan ile yatırım  ve ticaretin geliştirilmesi ekonominin gelişmesine göreceli de olsa katkı sağlayabilir. Bu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu mesele ile yakinen ilgilenmesine yol açıyor.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: