Irak RaporuRapor

Irak Haftalık Raporu | 18 – 24 Mart 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

Irak’ta bu hafta yaşanan en önemli gelişmeler:

  • Mukteda es-Sadr, parlamentodaki bağımsız vekilleri cumhurbaşkanlığı seçim oturumuna katılmaya çağırdı.
  • “Şii Koordinasyon Çerçevesi”, Sadr’a verilecek yanıtı tartışmak için toplandı. 
  • En büyük blok, “Vatan İttifakı” adıyla oluşturuldu. 
  • Maliki, siyasi sürecin tıkanmasına dair  endişesini ifade ederek, İngiltere’yi Irak bileşenleri arasındaki ilişkilerde olumlu bir rol oynamaya çağırdı.
  • Gözler parlamentoda cumartesi günü yapılacak oturumda. Oturumun başarısız olması durumunda siyasi bir çöküş yaşanabileceğine dair endişeler var. 
  • Enbar’da bir arazi, uluslararası bir havaalanı inşa etmesi için Türk bir şirkete verildi.

Siyaset gündemi: 

Irak’taki siyasi tartışmanın sonu yakın gibi görünmüyor. Kısır tartışmalar devam ederken, Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr, bağımsız milletvekillerine haysiyetli bir duruş sergilemeleri çağrısında bulundu. Es-Sadr, ülkeyi yolsuzluk yapanların kalıntılarından kurtarmak için bağımsız vekillerden Cumhurbaşkanlığı seçim oturumuna katılmalarını talep etti. 

Bu sırada, Şii Koordinasyon Çerçevesi güçleri Hikmet Hareketi’nin lideri Ammar el-Hekim’in evinde buluşarak Sadr’ın çağrısına nasıl yanıt vereceklerini görüştüler. Bu güçler, Sadr parlamentoda çoğunluk sahibi olsaydı, bağımsız milletvekillerinden böyle bir talepte bulunmazdı şeklinde düşünüyorlar. 

KDP ve KYB arasındaki cumhurbaşkanı adayıyla ilgili anlaşmazlık devam ediyor. İran’ın Erbil’deki İsraillileri gerekçe göstererek saldırmasına Şiiler tepkisiz kaldı. Kürdistan Demokrat Partisi de Şiilerin bu tepkisizliğinden rahatsız. 

Sadr bloku, Kürdistan Demokratik Partisi ve Egemenlik İttifakının da yer aldığı Vatan İttifakı adında yeni bir ittifak kuruldu. Önümüzdeki günlerde Sadr ile bağımsız milletvekillerinin görüşmelerinin neticeleri ortaya çıkacak. Bağımsızlar, siyasi güçler arasında bir denge oluşturuyorlar. Şii Koordinasyon Çerçevesi güçleri, bağımsız olarak umdukları imtiyazları elde edemezlerse Sadr ile yakınlaşmak durumunda kalabilirler.

Öte yandan Muthanna al-Samarrai, Mahmoud al-Mashhadani ve Khaled al-Obeidi liderliğindeki Azm İttifakı liderleri, Şii Koordinasyon Çerçevesine katılacaklarını duyurdular. Bu kararı Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki ile görüşmelerinde duyuran Azm İttifak liderlerine, bir sonraki hükümette önemli pozisyonlar verileceği tahmin edilmektedir.

Güvenlik gündemi:

Irak, ABD nedeniyle Rus silahlarını satın alma planlarını erteledi. Iraklı bir askeri yetkili, Bağdat’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar zemininde Rus silah ve silahlarını satın alma planlarını ertelediğini söyledi. Bu plan dahilinde Mi-35 gece saldırı helikopterlerinin yanı sıra çeşitli askeri silah, teçhizat ve yedek parçalar yer alıyor. Bu adım, Batı’nın Moskova’ya yönelik uyguladığı yaptırımlar  ve finansal ödeme mekanizması nedeniyle atıldı. 

Ekonomi gündemi:

Enbar’da uluslararası bir havaalanı inşa etmek için bir Türk şirketine arazi verildi. Enbar il yönetimi, Türk şirketi Polikon’un araziyi teslim aldığını duyurdu. Enbar Uluslararası Havalimanı’nın inşaatı için tahsis edilen arazide, önümüzdeki günlerde havalimanı için dış çevre ve kontrol kulelerinin inşasıyla birlikte projenin ilk aşamalarının uygulanmaya başlayacağı ifade edildi. Ramadi’nin batısındaki 35 kilometrelik bir alanda inşa edilecek havalimanında, yolcu ve hava kargo taşımacılığı yapılacak. Yıllık 500 bin yolcu kapasiteli olacak proje, üniversite mezunları ve işsizler için istihdam olanağı yaratacak. 

Kuveyt, Körfez elektrik altyapısını 115 milyon dolar ile destekleme kararı aldı. Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi Elektrik Bağlantı Otoritesi ile 35 milyon Kuveyt dinarı (yaklaşık 115,5 milyon dolara eşdeğer) kredi sağlamak için bir anlaşma imzaladı. Körfez elektrik enterkonneksiyon sisteminin güçlendirilmesini hedefleyen proje, Irak güney şubesi ile Körfez elektriğinin birbirine bağlanmasını finanse edecek. Projeden en büyük fayda sağlayan iki ülke Irak ve Kuveyt olacak. Kuveyt, projeden yaklaşık 2500 megavat elektrik sağlarken, Irak’a da en az 500 megavatlık enerji kapasitesi temin edilecek.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: