Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 26 Mart – 02 Nisan 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

26 Mart-02 Nisan Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

ABD, BAE, Bahreyn, Fas ve Mısır Dışişleri Bakanlarının katılımıyla İsrail’de Negev Zirvesi gerçekleştirildi.
Bennett, İran destekli Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik ‘korkunç saldırısını’ kınadı.
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Negev Zirvesi öncesinde Ramallah’ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.
Ürdün Kralı II. Abdullah, Batı Şeria ziyaretinde Abbas ile görüştü. Savunma Bakanı Gantz’ın toplantıya katılmaya çalıştığı, ancak Bennett tarafından engellendiği bildirildi.
Başbakan Naftali Bennett, pazar günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede bölgenin Tevrat’taki adı olan “Yehuda ve Şomron” yerine “Batı Şeria” terimini kullanınca yerleşimciler ve sağcı milletvekilleri tarafından sert bir şekilde eleştirildi.
Hararetli tartışmaların ardından İsrail kabinesi Negev’de 5 yeni yerleşim yeri (4 Yahudi, 1 Bedevi) inşa edilmesini onayladı.
Şin-Bet ve İsrail polisi tarafından ortak gerçekleştirilen operasyonda onlarca İsrailli Arap DAEŞ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle göz altına alındı.
Savunma Bakanı Gantz, Ramazan ayındaki muhtemel gerilimleri görüşmek üzere Amman’da Ürdün kralıyla bir araya geldi.
Reuters, İran’ın IKBY’de bir villaya gerçekleştirdiği saldırının; Türkiye ve Kuzey Irak yönetimi arasındaki doğal gaz transferi görüşmelerine ABD ve İsrail’in dahil olduğu gerekçesiyle alakalı olduğunu öne sürdü.
İsrail’de 8 gün içerisinde gerçekleşen 3 saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.
İsrail Başbakanı Bennett: “İsrail bir Arap terörü dalgasıyla karşı karşıya.”
Herzog’u ağırlayan Ürdün kralı, ‘sivilleri hedef alan trajik saldırıları’ kınadı
Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Bnei Brak terör saldırısını kınadı.
İsrail’in bölgesel müttefikleriyle hava savunma anlaşması üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Globes’un iddiasına göre BAE, Bahreyn ve Fas İsrail’in Demir Kubbe sistemini satın almak istiyor.
İsrail Başbakanı Bennett, terör saldırılarına karşı Yahudi vatandaşları silahlanmaya çağırdı.
İsrail Genelkurmay Başkanı: “Saldırılar yurtdışındaki Yahudilere de sıçrayabilir.”
Aşırı sağcı MK Ben Gvir, Mescid-i Aksa’ya polisler eşliğinde bir baskın düzenledi.
İsrail Savunma Kuvvetlerinin (IDF) Cenin’de gerçekleştirdiği tutuklamalar esnasında 3 Filistinli hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 3 kişinin yeni bir saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi.
Türkiye Dışişleri Bakanı, mayıs ayında İsrail’i ziyaret edeceğini söyledi.
Tarihi bir dönüm noktası: İsrail ve BAE serbest ticaret anlaşması imzaladı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrailli mevkidaşını arayarak İsraillileri hedef alan son saldırıları kınadığını belirtti.
İsrail heyeti Hartum’da Sudanlı askeri yetkililerle gizlice görüştü.
Türkler Hayfa limanından vazgeçmiyor: Yılport güvenlik gerekçesiyle Hayfa Limanı ihalesinden diskalifiye edilmesinden sonra mahkemeye başvurdu.

Dış Politika Gündemi: 

İsrail ile bölge ülkeleri arasındaki diplomasi trafiği bu ay da devam etti. Özellikle Ramazan ayında sükûnetin korunması açısından önemli bir rol biçilen Ürdün yönetimiyle üst düzey görüşmeler tüm hızıyla devam etti. Önce İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ardından ise İsrail Cumhurbaşkanı İsaac Herzog Ürdün’e ziyaret gerçekleştirdi. Önceki ziyaretlerin aksine Herzog’un ziyareti kamuoyundan gizlenmedi.[1] 

Ramazan’a kısa bir süre kala İsrail’de art arda gerçekleşen saldırılar sebebiyle gerilim yükselmiş durumda. Geçtiğimiz Ramazan ayında olduğu gibi gerilimin tüm Arap bileşenlerine (İsrailli Araplar, Batı Şeria ve Gazze) sıçraması muhtemel görülüyor. İçeride artması muhtemel bu gerginliklere karşı İsrail, bölge ülkeleriyle yakaladığı olumlu ivme ve oluşturulan ortak hareket etme atmosferinden istifade etmek isteyecektir. İsrail bu diplomatik hamlelerden hedeflediği yansımaları almaya başladı. Ürdün Kralı Abdullah, Filistin Yönetimi Başkanı Abbas ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi sürpriz isimlerden saldırıyı kınayan açıklamalar geldi.[2]

İsrail diğer yandan bu bölgesel bloku yatay ve dikey yönde geliştirme yönünde adımlar atmaya devam ediyor. İsrail Başbakanı Bennett’in Suudi Arabistan’a Husiler tarafından gerçekleştirilen saldırıları kınayan bir açıklama yayımlaması, bu bölgesel uzlaşıya yeni devletlerin eklenmesi yönünde atılmış bir adım olarak ele alınabilir. İsrailli bir heyetin Sudanlı askeri yetkililerle görüşmesi, BAE ile serbest ticaret anlaşması imzalanması, Türkiye Dışişleri Bakanının mayıs ayında İsrail’i ziyaret edeceğini açıklaması gibi gelişmeler ise dikey genişleme başlığı altında değerlendirilebilir.

İç Politika Gündemi:

Her hafta hükümet içerisinde yeni krizler gündeme gelmeye devam ediyor. Önceki krizlerin aksine bu kez koalisyonun en etkili üç ismi olarak görülen Başbakan Bennett, Dışişleri Bakanı Lapid ve Savunma Bakanı Gantz bizzat karşı karşıya geldi. İddialara göre Savunma Bakanı Gantz, Ramallah’ta Ürdün Kralı Abdullah ile Filistin Yönetimi Başkanı Abbas arasında gerçekleşecek görüşmeye katılmaya hazırlanıyordu. Ancak bu görüşmenin Negev’de gerçekleşen tarihi zirveyle aynı güne denk gelmesi sebebiyle Başbakan Bennett ve Dışişleri Bakanı Lapid’in durumdan rahatsızlık duyduğu ifade edildi. Netice olarak Gantz, Ramallah’taki görüşmeye katılmadı.[3]

Bu olaydan kısa bir süre önce de Savunma Bakanı Gantz’ın Hindistan’a bir gezi planladığını duyurması büyük şaşkınlık yaratmıştı. Zira Gantz’ın Hindistan gezisi ile Başbakan Bennett’in Hindistan gezisi arasında sadece 4 gün vardı.[4] Gantz’ın ofisi daha sonra yaptığı açıklamada Hindistan gezisinin ertelendiğini duyurdu. Başbakan Bennett ise Covid’e yakalanması sebebiyle geziyi ertelemek durumunda kaldı. 

Koalisyonun önde gelen isimleri arasındaki bu çekişmeler, liderlerin kendilerini ön plana çıkarma yarışı olarak görülüyor. Bilindiği üzere Savunma Bakanı Gantz, bir önceki hükümetin devam etmesi durumunda şu an Başbakanlık koltuğunda oturuyor olacaktı. Son gelişmeler, Gantz’ın başbakanlık makamından vazgeçmediği şeklinde yorumların yapılmasına sebep oldu. 

Referanslar:

  1. https://www.timesofisrael.com/herzog-to-meet-jordans-king-in-amman-amid-ramadan-flare-up-jitters/ 
  2. https://www.jpost.com/breaking-news/article-702698
  3. https://www.timesofisrael.com/bennett-gantz-said-to-spar-over-ramallah-meeting-with-abbas-jordans-abdullah/ 
  4. https://www.timesofisrael.com/bennett-gantz-schedule-trips-to-india-4-days-apart-in-latest-sign-of-tensions/ 

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: