Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 26 – 30 Haziran 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

26-30 Haziran Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

İsrail’in İran ile sürdürülen nükleer müzakerelere ilişkin tutumu konusunda İsrail Ordusu ile Mossad arasında görüş ayrılıkları olduğu basına yansıdı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Savunma Bakanı Gantz, bu tür söylemlerin kapalı kapılar ardında tutulması gerektiğini ifade etti.
İsrail basınında yer bulan iddialara göre Hizbullah, Lübnan-İsrail sınırında 15 yeni gözlem karakolu inşa etti.
Lübnan-İsrail deniz sınırına yönelik müzakereler ABD arabuluculuğunda devam ediyor. İsrail’in müzakere heyeti, ABD’li müzakereci Amos Hochstein ile bir toplantı gerçekleştirdi. Hochstein 13-14 Haziran tarihlerinde Lübnan’ı ziyaret etmişti.
Likud Partisi milletvekili David Amsalem, Netanyahu liderliğinde kurulacak olan koalisyon 61 sandalyeye ulaştıktan sonra Ra’am Partisinin de koalisyona katılmasında bir sakınca olmadığını ifade etti. Olası koalisyonun 61 sandalyeye ulaşamaması halinde ise anti-siyonist bir partiye güvenerek hükümet kurulamayacağını belirtti. Amsalem’in bu yorumları Likud ve Netanyahu tarafından reddedildi.
Akabe Limanında yaşanan kaza sonrası İsrail, yaralıların tedavisi için Ürdün’e yardım teklifinde bulundu.
Hamas, elindeki İsrailli esirlerden birinin sağlığının kötüye gittiğine dair bir paylaşımda bulundu. Konu hakkında açıklama yapan Bennett, “İsrail, tüm sorumluluk ve kararlılıkla, Mısır’ın arabuluculuğuyla esirleri ve kayıp kişileri kurtarmak için çaba harcamayı sürdürecektir” dedi.
Yaz turizmi dönemi yaklaşırken İsrail’in Türkiye’ye yönelik seyahat uyarılarını hafifletmesi bekleniyor.
Wall Street Journal’ın verdiği habere göre ABD, İran’ın füze ve insansız hava aracı tehdidine karşı koordinasyonu görüşmek üzere İsrail ve Arap ülkelerinden üst düzey savunma yetkililerini bir araya getirdi. Görüşmeler mart ayında Şarm el Şeyh’te yapıldı ve İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Ürdün’den katılımcılar yer aldı.
Negev Zirvesinde ilk defa bir araya gelen İsrail, Bahreyn, BAE, Mısır, Fas ve ABD’li diplomatlar bu kez Bahreyn Manama’da bir araya geldi.
İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, İran’a bir ziyaret gerçekleştirmesi beklenen AB Dış Politika Şefi Josep Borrel’e hitaben bir mektup kaleme alarak bu ziyareti stratejik bir hata olarak değerlendirdi.
İsrail basınında yer bulan iddiaya göre ABD Başkanı Biden, İsrail ziyareti sırasında Netanyahu ile görüşecek.
İsrail tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar neticesinde İran’a ait Khuzestan Çelik şirketi üretimini durdurmak zorunda kaldı.
İsrail, ABD Başkanı Joe Biden’dan, aralarında Suudi Arabistan’ın da bulunduğu İran’a karşı ittifak yapan Arap ülkelerine İsrail’in lazerle çalışan hava savunma sisteminin teslim edilmesini onaylamasını istemeyi planlıyor.
Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı açıklamada, İsrail’in İran’a karşı bölgesel bir hava savunma ittifakı kurmakta olduğunu söyledi ve İsrail ordusunun bu konuda Suudi ve Katarlı mevkidaşlarıyla görüşmelerde bulunduğuna dair İsrail basınında çıkan haberleri kısmen doğruladı.
Biden yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre İsrail-Lübnan deniz sınırı anlaşmazlığının çözümü noktasında ilerleme kaydedildi.
Üst düzey bir İranlı yetkili New York Times’a yaptığı açıklamada, İsrail’in son aylarda İran istihbarat operasyonlarına derinlemesine sızdığını ve ciddi şekilde sarstığını söyledi.
ABD Büyükelçisi Tom Nides İsrailli milletvekillerinden İsrail’in ABD Vize Muafiyet Programına katılabilmesi için kritik önem taşıyan yasayı desteklemelerini istedi.
Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı açıklamada İran ve Lübnan’daki vekili Hizbullah’ın kısa bir süre önce Lübnan’ın güneyindeki Birleşmiş Milletler barış gücüne, bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi çalmak amacıyla siber saldırı girişiminde bulunduğunu söyledi.
İsrail Parlamentosu Knesset resmen feshedildi. Perşembe günü yapılan oylamanın ardından Bennett, Başbakanlık koltuğunu Yair Lapid’e devretti. Lapid Dışişleri Bakanlığı görevini de devam ettirecek. 
Görevi devreden Bennett, bir sonraki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Yamina Partisinin yeni lideri ise Ayelet Shaked olacak.
The New York Times’ın yayınladığı bir habere göre İran Devrim Muhafızları Ordusu’nda üst düzey bir isim bu ayın başlarında İsrail için casusluk yaptığı iddiasıyla gizlice tutuklandı.

Dış Politika Gündemi: 

Biden’ın Ortadoğu ziyareti yaklaşırken İsrail ile Arap devletleri arasında İran karşıtı ortak bir savunma ittifakı ihtimali daha sesli biçimde dile getiriliyor. İsrail basınında yer bulan iddialara göre İran’ın hava saldırılarına karşı kurulması planlanan ortak hava savunma ittifakında Suudi Arabistan ve Katar’ın da yer alması ihtimaller dahilinde yer alıyor.

ABD’nin İran konusundaki tavrı bölgedeki müttefiklerini rahatsız etmiş, bölgede ABD’nin güvenlik şemsiyesinin yerini bölgesel bir savunma blokunun alacağı sıkça dile getirilmişti. Hatta bölge ülkeleri arasında NATO benzeri bir pakt kurulacağı iddiası da sıklıkla gündeme geldi. Ancak bölge ülkeleri arasında kurumsal kimliğe bürünecek ölçüde bir uzlaşı ve ortak hedef anlayışının mevcut olup olmadığı hususunda soru işaretleri bulunmaktadır. Bu açıdan birçok uzman bölgesel bir savunma paktı yerine geçici çıkarlar üzerine kurulu bir savunma işbirliği hamlesini daha muhtemel görüyor. Bu noktada ABD’nin bölge politikası ve artan İran tehdidinden mustarip olmasına rağmen halen birçok Arap ülkesinin İran’a karşı İsrail kadar keskin bir konumda yer almadığı vurgulanıyor. Ayrıca olası bir hava savunma ittifakının “pakt” olarak nitelenemeyecek kadar dar kapsamlı olduğu ifade ediliyor.

İç Politika Gündemi:

Bu hafta gerçekleşen oylamayla İsrail’de parlamento resmen feshedildi ve 1 Kasım’da erken seçim kararlaştırıldı. 36. hükümette Başbakan olarak görev yapan Bennett, Başbakanlık koltuğunu koalisyon ortağı Yair Lapid’e devretti. Ayrıca Naftali Bennett, bir sonraki seçimlere katılmayacağını ve aktif siyasete bir süre ara vereceğini açıkladı. Yamina Partisinin yeni lideri ise İçişleri Bakanı Ayelet Şaked olacak.

Bennett’in aday olmayacağını açıklaması hiç şüphesiz muhalefet lideri Netanyahu açısından sevindirici bir haber. Zira Bennett’in ardından Yamina Partisinin başına geçecek olan Ayelet Şaked geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Netanyahu liderliğinde kurulacak bir koalisyona katılmaya açık olduğunu belirtmişti. Yapılan anketler Yamina Partisinin 5 sandalye civarında olduğunu gösteriyor. Bu durumda Şaked liderliğindeki Yamina Partisinin de katılımıyla Netanyahu bloku hükümeti kurmak için gerekli 61 sandalye sayısını rahatlıkla sağlıyor gözüküyor.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: