Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 17 – 23 Temmuz 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

17-23 Temmuz Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

İsrail Başbakanı Lapid ve ABD Başkanı Biden’ın aksine Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan hava sahasını tüm sivil uçuşlara açma kararının İsrail ile diplomatik ilişkilerle hiçbir alakası olmadığını açıkladı.
ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Michael Erik Kurilla İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Kurilla, Savunma Bakanı Gantz ve Genelkurmay Başkanı Kohavi ile bir araya geldi. Görüşmelerin ana gündem maddesinin İsrail’in hava savunma sistemleri olduğu İsrail basınına yansıdı.
Görev süresi önümüzdeki ocak ayında dolacak olan Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi’nin yerine aday olarak iki isim gösteriliyor: Eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı Eyal Zamir ve mevcut Genelkurmay Başkan Yardımcısı Herzi Halevi. 
Anketler, Radikal sağcı Itamar Ben Gvir’e desteğin arttığını gösteriyor. Ben Gvir, Dindar Siyonist Partisi lideri Smotrich’in kendisini görmezden gelmeye devam etmesi halinde seçimlere tek başına gireceğini belirtti. 
Filistin Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı ile gerçekleştirdikleri zirvede Filistin davasını destekledikleri için Suudi Arabistan kraliyet yönetimine teşekkürlerini iletti.
İsrail, sınırı üzerinde uçan Hizbullah’a ait bir dronu düşürdü.
İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi Fas’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Kohavi, resmi bir gezi kapsamında Kuzey Afrika ülkesini ziyaret eden ilk İsrail ordu komutanı oldu.
İsrailli Kanal 13 televizyonundan bir muhabir, gayrimüslimlerin girişinin yasak olduğu Mekke’ye girerek çeşitli görüntüler kaydetti. 
Radikal yerleşimci örgüt Nachala, Batı Şeria’da 3 noktada yasa dışı yerleşim kurulması için harekete geçti. Savunma Bakanı Gantz, Nachala’nın bu hareketini yasa dışı olarak nitelerken, İsrail polisi örgütün eylemini engellemeye hazırlanıyor.
AB dış politika şefi Josep Borrell yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi’nin İsrail ile Ortaklık Konseyi toplantılarına devam etme kararı aldığını duyurdu. İki taraf en son 2012 yılında bir araya gelmişti.
İsrail Başbakanı Yair Lapid, Kariş doğalgaz sahasını ziyaret etti. 
Rus yetkililerin resmi olarak Yahudi Ajansı’nın ülkedeki ofislerinin “feshedilmesi” çağrısında bulunduğu iddia edildi. İsrail, önümüzdeki hafta Moskova’ya bir heyet göndererek Kremlin’in ülkedeki Yahudi Ajansı’nı kapatma niyeti konusunda Rus yetkililerle görüşeceğini duyurdu.
Başbakan Yair Lapid yaptığı açıklamada muhalefet lideri Benjamin Netanyahu ve aşırı sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir’i aşırılık yanlıları olarak nitelendirerek sonbaharda yapılacak seçimleri İsrail’in bütünlüğü ve demokrasisi için bir savaş olarak nitelendirdi.
İsrail Ordusu, operasyonlarında silahlı İHA’lar kullandığına yönelik sansür politikasını kaldırarak yaklaşık 20 yıl sonra hedefleri vurmak için silahlı İHA’lar kullandığını itiraf etti.
İsrail güçleri Perşembe gecesi Batı Şeria genelinde 12 Filistinliyi tutuklarken, bazı bölgelerde şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi.
Savunma Bakanı Gantz, “Filistin Yönetimi’ni güçlendirmek ve güven arttırıcı önlemleri teşvik etmek için İbrahim Anlaşmalarından ve bölgesel ortaklarla kurulan bağlardan yararlanabileceğimize inanıyorum” dedi.
İsrail’in Şam yakınlarındaki bölgelere düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü 7 kişi yaralandı.
Türk güvenlik güçleri, İstanbul’da İsraillilere saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla 3 kişiyi tutukladı.

Dış Politika Gündemi: 

ABD Başkanı Biden, Orta doğu turunu tamamladı. İsrail ziyareti esnasında İsrail ve ABD arasında Kudüs Deklarasyonu imzalandı. Deklarasyonda iki ülke arasındaki güvenlik iş birliği konularına değinilirken, ABD’nin bölgede İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü koruma taahhüdüne bağlı kaldığı vurgulandı. İsrail’in güvenlik teknolojilerini geliştirmesine yönelik ABD’nin maddi desteğinin devam edeceği belirtildi. Özellikle İsrail’in yeni lazer hava savunma sistemlerinin maddi ve teknolojik açıdan destekleneceğine dair taahhütlerde bulunuldu. Keza Biden’ın ziyaretinden kısa bir süre sonra ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Michael Erik Kurilla, İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirerek lazer hava savunma sistemleriyle alakalı görüşmelerde bulundu.

Deklarasyonun imzalanması sonrasında İsrail Başbakanı Lapid ve ABD Başkanı Biden açıklamalarda bulundu. Lapid konuşmasında İran tehdidine karşı diplomasinin bir seçenek olmadığını belirtirken Biden, bunun aksine diplomasinin en iyi yol olduğuna inandığını ifade etti. Bu durum İsrail basınında, “İsrail, istediğini elde edemedi” şeklinde yorumlara neden oldu.

Biden’ın ziyareti sonrası Suudi Arabistan’ın hava sahasını İsrail’in sivil uçuşlarına açması ABD ve İsrailli yetkililer tarafından İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesinin ilk somut adımı olarak değerlendirilirken Suudi Arabistan tarafından tersi yönde bir açıklama geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamada hava sahasının tüm sivil uçuşlara açılmasının İsrail ile ilişkilerle bir alakası olmadığı ifade edildi.

Nihai olarak Biden’ın bu ziyaretinin İsrail-İran ve İsrail-Suudi Arabistan denklemleri açısından çok ciddi somut neticeler ortaya koyduğu söylenemez. Zira ziyaret öncesinde bu ziyaretin “Ortadoğu NATO’su” kurulması yönünde önemli bir dönüm noktası olacağı beklentisi hakimdi. Ancak buna yönelik bir netice ortaya çıkmazken bu ziyaretin  ABD’nin bölgedeki statüsü açısından bir güven tazeleme mesajı içerdiği söylenebilir. 

İç Politika Gündemi:

İsrail’de radikal sağ güç kazanmaya devam ediyor. Bir önceki Başbakan Bennett’in siyaseti bırakacağını açıklamasının ardından partisi Yamina’nın başına Ayelet Şaked gelmişti. Son yapılan anketler, bir önceki hükümetin ortaklarından olan Yamina’nın barajı geçemeyeceğini öngörüyor. Yamina’nın oyları ise büyük oranda daha radikal bir parti olan Dindar Siyonist Parti’ye kaymış görünüyor. Bezalel Smotrich liderliğindeki partinin son anketlerde 10 sandalyeye kadar ulaştığı görülüyor. Bir anket şirketi tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre eğer Dindar Siyonist parti seçimlere mevcut lideri Smotrich yerine provokatif eylemleriyle bilinen ve mevcut sağ siyasetin en radikal ismi olarak öne çıkan Itamar Ben Gvir ile giderse sandalye sayısı 13’e kadar yükseliyor. Muhalefet lideri Netanyahu’nun bu radikalleşmeden istifade etmesi muhtemel gözüküyor. Bunun farkında olan Başbakan Lapid bu hafta seçimlere yönelik yaptığı açıklamalarda Itamar Ben Gvir ve Netanyahu’yu birlikte zikrederek her iki ismi de radikallikle suçladı.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: