Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 19 – 26 Mart 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

19 Mart – 26 Mart Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

Yahudi din adamı Haim Kanievsky’nin cenazesine 750.000 İsraillinin katıldığı tahmin ediliyor.
Zoom üzerinden Knesset’e hitap eden Zelensky’nin konuşmasında Ukrayna’da yaşananları Holokost ile karşılaştırması tepki topladı. 
İsrail Başbakanı Bennett: Ne yazık ki, ABD İran’la nükleer anlaşmayı ne pahasına olursa olsun imzalama noktasında kararlı. Bu pahalıya mal olacak.
İsrail Başbakanı Bennett yayımladığı video mesajda İranlıların Nevruz Bayramını kutladı ve “acımasız ve zalim İran rejiminden” kurtulmalarını diledi.
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron Fransa’da bir araya geldi.
İsrail jetleri Yunanistan ev sahipliğindeki bir hava tatbikatına katılacak. Mısır, Kuveyt, Fas ve Suudi Arabistan ise tatbikata gözlemci olarak katılacak.
Konut fiyatlarındaki artışın ardından İskân ve İnşaat Bakanlığı uygun fiyatlı 10.000 konutu çekiliş usulüyle satışa çıkaracak.
İsrail Başbakanı Bennett, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Şarm El-Şeyh’te bir araya geldi.
Singapur Dışişleri Bakanı, İsrailli mevkidaşı ile görüşmesinin ardından Singapur’un Tel Aviv’de büyükelçilik açacağını açıkladı.
Berşeva’da gerçekleşen bir saldırıda 4 İsrailli hayatlarını kaybetti.
Üst düzey bir İranlı general, İsrail’in askerlerinden birini öldürmesi durumunda İran’ın derhal intikam alacağını açıkladı.
İstatistik Bürosunun açıklamasına göre İsrail’de işsizlik oranı %5,6’dan %5,4’e geriledi. 
Putin, Bennett ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna konusu ele alınırken Putin, Berşeva’daki saldırıdan ötürü başsağlığı diledi. 
Rusya’nın tepkisinden çekinen İsrail, Ukrayna’nın NSO casus yazılım taleplerini reddetti.
İsrail, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile BAE, Fas, Mısır ve Bahreyn’in Dışişleri Bakanlarını “tarihi zirvede” ağırlayacak. Walla News’in haberine göre Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’yi ikna etmek için girişimler sürüyor.
İsrail Ulaştırma Bakanlığı, Ukrayna savaşından ötürü yaşanan kıtlık endişesi nedeniyle limanlarda tahıl ve hububat taşıyan gemilerin yük boşaltmasına öncelik verileceğini açıkladı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Bennett’in yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret edebileceğini belirtti.
İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) yaptığı açıklamada, üst düzey İsrail askeri yetkililerinin Fas’a ilk resmi ziyaretini tamamladığını duyurdu.
Rusya’nın Suriye Büyükelçisi, İsrail’in Suriye’deki saldırılarının Rusya’yı tepki vermeye kışkırttığı konusunda uyarıda bulundu.
İsrail medyasında yer bulan iddialara göre İran DMO’nun terör listesinden çıkarılmasına karşılık ABD’nin kendisinden talep ettiği “bölgede gerilimi düşürmeyi alenen taahhüt etme” şartını kabul etmedi.

Dış Politika Gündemi: 

İsrail Başbakanı Bennett, hafta içinde Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile Şarm El Şeyh’te üçlü bir görüşme gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra İsrail Dışişleri Bakanı Lapid’in “tarihi bir zirvede” ABD, BAE, Fas, Bahreyn ve Mısır Dışişleri Bakanlarını ağırlayacağı duyuruldu.[1] Bu zirve bölgede aylardır süren iş birliği arayışları açısından bir dönüm noktası olacaktır. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Bennett’in yakın zamanda Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirme ihtimalinden bahsetti.[2] 

Bölge ülkelerini İsrail ile bu kadar yakın temas kurmaya iten farklı sebeplerden bahsedilebilir. Ancak temelde bütün meseleler ABD’nin yeni bölge politikasına paralel seyretmektedir. İsrail Başbakanı Bennett hafta içinde yaptığı farklı konuşmalarda, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmaya dönme konusunda oldukça kararlı olduğunu ve bunun sadece İsrail’i değil bütün bölgeyi etkileyeceğini vurguladı.[3] Şüphesiz artan İran tehdidi bölge ülkeleri arasındaki artan iş birliğinin temel faktörlerinden birisidir. Özellikle Körfez ülkelerinin son dönemde ABD’nin, İran’ın vekilleri aracılığıyla gerçekleştirdiği saldırılara göz yummasından rahatsız olduğu biliniyor.[4] Son olarak İran destekli Husiler, Suudi Aramco şirketinin tesislerine saldırmıştı.

İsrail ile bölge ülkeleri arasında artan iş birliğinin temel konularından bir diğerinin de enerji güvenliği olduğu söylenebilir. Ukrayna savaşıyla birlikte enerji güvenliği uluslararası düzeyde öncelikli gündem maddesi haline geldi. Mısır ve İsrail enerji konusunda birçok noktada ortak hareket ediyor.[5] Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsrail ile enerji güvenliği ve doğal gaz transferi hususunda iş birliğini bu hafta tekrar gündeme getirmesi iki ülke arasındaki yakınlaşmada bu konu başlıklarının temel gündem maddelerinden biri olduğunu gösteriyor.[6] Ürdün ve BAE’nin İsrail ile yenilenebilir enerji projeleri geliştirmek için iş birliği yapma hususunda bir anlaşmaya vardıkları ifade edilmişti. Enerji güvenliği gibi hassas bir konuda ortak projelerin geliştirilebilmesi için ülkeler arasındaki iş birliğinin daha da artması, karşılıklı güvenin gelişmesi gerekmektedir. Bu görüşmeler, bölgedeki enerji sektörünün geleceği açısından belirleyici olacaktır. Söz gelimi, İsrail’in Mısır’ın sıvılaştırma tesislerini kullanması yahut Türkiye’ye doğal gaz transferi yapması gibi kritik meseleler bu ülkelerin ikili ilişkilerde hangi noktaya ulaşacaklarıyla doğru orantılı olacaktır.[7]

İç Politika Gündemi:

İsrail iç politikasının gündeminde bu hafta Berşeva’da gerçekleştirilen bıçaklı saldırı yer aldı. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin İsrail vatandaşı bir bedevi olması ve saldırının bir Arap partisi hükümet koalisyonundayken  gerçekleşmesi tepkilerin artmasına sebep oldu. Her ne kadar Ra’am Partisi saldırıyı net ve hızlı bir biçimde kınasa da kamuoyu tepkisinden kurtulamadı.[8] Ra’am Partisinin çalışmaları neticesinde İsrail bütçesinde başta Negev bölgesi olmak üzere Arap vatandaşların yaşadığı bölgelere yatırım maksadıyla ciddi bir bütçe ayrılmıştı.[9] Ra’am Partisi lideri Mansur Abbas’ın siyasi söylemi de Arap sektöründeki yüksek suç oranlarını düşürmek üzerine kuruluydu.

Muhalefet lideri Benyamin Netanyahu saldırı sonrası yaptığı açıklamada Bennett ve Lapid’i, Negev’i önce Ra’am Partisine şimdi de kana susamış İslamcı teröristlere teslim etmekle itham etti.[10] Ana muhalefet partisi Likud’dan farklı isimlerden de hükümeti zayıflıkla ve Negev’de kontrolü kaybetmekle suçlayan açıklamalar geldi.[11] Koalisyondan bazı isimler ise Netanyahu ve partisini bu olayı siyasete alet etmekle suçladı.

Referanslar:

 1. https://www.ynet.co.il/news/article/sjv4yunzc#autoplay
 2. https://www.timesofisrael.com/erdogan-claims-bennett-may-soon-visit-turkey-israel-said-to-deny-it/ 
 3. https://www.timesofisrael.com/bennett-says-us-determined-to-sign-nuclear-deal-at-any-cost/
 4. https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001405979 
 5. https://www.al-monitor.com/originals/2022/02/israel-egypt-tighten-energy-ties 
 6. https://www.trthaber.com/haber/gundem/cumhurbaskani-erdogandan-enerjide-turkiye-cikisi-666995.html 
 7. https://www.ynet.co.il/news/article/hy4dn8jzq 
 8. https://twitter.com/mnsorabbas/status/1506308934235217920 
 9. https://www.timesofisrael.com/cabinet-okays-over-nis-32-billion-to-develop-arab-israeli-economy-fight-crime/
 10. https://twitter.com/netanyahu/status/1506351878380167170 
 11. https://twitter.com/regev_miri/status/1506289060146556943 

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: