Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 02 – 09 Nisan 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

02 – 09 Nisan Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, Bucha’dan gelen görüntüleri “savaş suçu” ve “korkunç” olarak nitelendirdi.
İsrail Sağlık Bakanı Horowitz, İsrail tarafından inşa edilen sahra hastanesini ziyaret etmek için Ukrayna’ya gitti.
Savunma Bakanı Gantz Ramazan nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gantz, Ramazan boyunca kısıtlamaların hafifletilmesinin güvenlik durumuna bağlı olduğunu ifade etti.
Yerleşim yeri inşaatlarına ilişkin komiteleri toplama konusunda Savunma Bakanlığının erteleyici tavrı tepki çekerken Adalet Bakanı Sa’ar, hükümetin Batı Şeria’da yerleşim yeri inşaatına devam edeceğinin garantisini verdi.
Times of Israel gazetesinde yer alan habere göre HAMAS, İslami Cihad’ın Gazze’den İsrail’e roket göndermesinin önüne geçti. Geçtiğimiz hafta İsrail güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda İslami Cihad’a mensup oldukları ifade edilen 3 kişi hayatını kaybetmişti.
The Jerusalem Post: HAMAS, “Kudüs’ün Koruyucusu” olmaya devam etmek istiyor ancak savaşı Gazze’den uzak tutmanın yollarını arıyor.
İsrail Ekonomi Bakanı Liebermann Bucha’daki görüntülere rağmen Rusya’yı kınamaktan kaçındı. Ukrayna Büyükelçisi vahşeti kendi gözleriyle görmesi için Liebermann’ı Ukrayna’ya davet etti.
Hükümet koalisyonunda yer alan İşçi Partisinden milletvekilleri İsrail’i Rusya’ya karşı yaptırımlara katılmaya çağırdı.
Şam Kapısı civarında Filistinliler ile İsrail kolluk kuvvetleri arasındaki gerginlik Ramazan’ın başından bu yana sürüyor. Olaylar sürerken Dışişleri Bakanı Lapid’in bölgeye bir ziyaret gerçekleştirmesi Filistinliler tarafından öfkeyle karşılandı.
İsrail Başbakanı Bennett, Ürdün Kralı Abdullah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider Ramazan ayında gerilimin düşürülmesinin önemine değinirken Bennett, İsrail’deki saldırıları kınadığı için Kral Abdullah’a teşekkürlerini iletti.
Bağımsız bir güvenlik araştırmaları merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre İsrail son beş yılın rakamlarına göre dünyanın 10. en büyük silah ihracatçısı oldu.
Silahlı bir Filistinli tarafından Batı Şeria’daki Avnei Hefetz yerleşimindeki binalara ateş açıldı.
İsrail Ordusu yaptığı açıklamada son iki hafta içerisinde en az 10 saldırının engellendiğini belirtti.
İsrail Demokrasi Enstitüsünün gerçekleştirdiği ankete göre İsrailli Arapların %83’ü, İsrailli Yahudilerin ise %64’ü kendini güvende hissetmiyor.
Başbakan Bennett’in partisinden Idit Silman’ın istifa etmesiyle hükümet koalisyonu meclisteki çoğunluğu kaybetti. Silman yaptığı açıklamada istifasının Yahudi kimliğinin zarar görmesi nedeniyle olduğunu söyledi. Netanyahu’nun partisi Likud’un Silman’a bir sonraki hükümette sağlık bakanlığı pozisyonu teklif ettiği iddia edildi.
Idit Silman’ın istifası sonrası Kudüs’te sağ kanattan isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen mitingde konuşan Netanyahu, Bennett’e istifa çağrısında bulunurken, hükümet koalisyonundan başka isimleri muhalefete katılmaya davet etti.
Idit Silman’ın istifası sonrası yapılan anketler muhalefet lideri Netanyahu’nun partisi Likud’a olan desteğin arttığını gösteriyor. Ancak muhalefet bloğu hükümet kurmak için gerekli 61 koltuk sayısına henüz ulaşamıyor.
Başbakan Bennett’in partisinden bir başka milletvekili Nir Orbach koalisyonda kalmak için bazı şartlarının olduğunu ifade ederek Bennett’e adeta ültimatom verdi. Orbach’ın talepleri büyük oranda yasa dışı yerleşim faaliyetleriyle alakalı.
Başbakan Bennett: Hükümetin devam etmesi için çabalayacağız. İsrail’in istikrara ihtiyacı var.
Tel Aviv’in en merkezi caddelerinden Dizengoff’ta gerçekleşen saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken 11 kişi yaralandı. 
T.C. Tel Aviv Büyükelçiliği yaptığı açıklamada Tel Aviv’de gerçekleştirilen saldırıyı kınadı.
Filistin Devlet Başkanı Abbas Tel Aviv’deki saldırıyı kınadı.
Forbes tarafından yayımlanan 2022 Milyarderler listesinde İsrail’den 30 isim yer aldı.
Büyükelçilere verilen brifing esnasında İsrail Savunma Bakanı Gantz’ın Rusya işgalini çatışma olarak nitelendirmesi sonrası Ukrayna Büyükelçisi toplantıyı terk etti. Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı Büyükelçinin iddiasını reddetti.
İsmi açıklanmayan ABD’li bir yetkili Washington Post’a verdiği demeçte Devrim Muhafızları Ordusunun terör listesinden çıkarılmayacağını belirtti.

Dış Politika Gündemi: 

Tel Aviv’de gerçekleştirilen saldırıyla yeniden sarsılan İsrail, dış politikada attığı diplomatik adımların karşılığını kınamalarla almaya başladı. Alışılmışın dışında Türkiye, Ürdün ve Filistin Yönetimi gerçekleştirilen saldırıları kınadı. Ramazan ayında özellikle Şam Kapısı civarında artan gerilimin düşürülmesi adına İsrailli üst düzey yetkililerle Ürdün ve Filistinli yetkililer arasındaki görüşmeler ise devam ediyor.[1]

Bu hafta dikkat çeken iddialardan biri ise HAMAS’ın İslami Cihad’ın İsrail’e füze saldırısı düzenleyerek ateşkesi bozma girişimini önlediği iddiası oldu.[2] HAMAS şimdiye kadar saldırıları övmeyi ve özellikle Kudüslülerin Mescid-i Aksa’yı koruması yönündeki telkinlerini sürdürüyor. Ancak Gazze’nin gerginliklerde henüz aktif bir rolü bulunmuyor.[3] Geçtiğimiz Ramazan ayında yaşanan çatışmalarda Gazze ciddi zarar görmüş, Katar ve Mısır’ın öncülük ettiği görüşmeler neticesinde ateşkes sağlanmış ve Gazze’nin yeniden inşa süreci başlamıştı. Basında Gazze’nin yeni bir saldırı serisine hazır olmadığı, özellikle yeniden inşa sürecinde aktif olarak rol alan Katar, Mısır ve uluslararası örgütlerin yeni bir çatışma konusunda oldukça isteksiz olacağı ifade edildi.

İç Politika Gündemi:

Bu hafta İsrail siyaseti Yamina Milletvekili Idit Silman’ın hükümet koalisyonundan istifa etmesiyle çalkalandı. Bu istifa ile hükümet meclisteki çoğunluğunu kaybetti (60-60). Bu, hükümetin artık kanun çıkarmakta zorlanacağı anlamına geliyor. 

Ana muhalefet lideri Netanyahu ise istifanın hemen ardından Kudüs’te sağcı seçmenin katılımıyla düzenlenen bir mitingde konuşma gerçekleştirerek Bennett ve hükümeti zayıflıkla itham ederek istifaya çağırdı.[4]

İstifa ile birlikte İsrail siyaseti yeni bir bilinmezin içine girmiş oldu. Ana muhalefet lideri Netanyahu’nun önünde yeniden iktidara gelmek için bazı seçenekler mevcut. Ancak bunları uygulamak için Netanyahu Arap Birleşik Liste partisi ve hükümet koalisyonundan başka isimlerin desteğine de ihtiyaç duyacak. Netanyahu ve diğer sağcı ortaklarının meclisteki koltuk sayısı 52. İsrail’in yeniden seçime gittiği bir senaryoda dahi Likud’un hükümet kurmak için şu an hükümet koalisyonunda yer alan başka partilerin desteğine ihtiyacı olacak. Bu durum İsrail siyasetinde yeni bir seçim turuna mı giriliyor korkusunu beraberinde getiriyor. Şu an hükümette yer alan ve bir önceki hükümette Netanyahu’nun koalisyon ortağı olan Benny Gantz’ın Mavi Beyaz Partisi ile Likud’dan ayrılarak kurulan sağcı Yeni Umut Partisi Netanyahu ile koalisyon ortaklığı yapmaya yatkın partiler olarak gösteriliyor.[5]

Referanslar:

  1. https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-jordan-s-abdullah-urges-israel-to-avoid-escalation-on-ramadan-in-call-with-bennett-1.10716982
  2. https://www.timesofisrael.com/hamas-said-to-have-stopped-islamic-jihad-from-firing-rockets-to-avenge-dead-members/ 
  3. https://www.jpost.com/middle-east/article-703565 
  4. https://www.timesofisrael.com/at-rally-of-supporters-netanyahu-calls-on-right-to-unite-and-return-home-to-likud/ 
  5. https://www.timesofisrael.com/bennetts-coalition-has-lost-its-majority-could-netanyahus-likud-now-regain-power/ 

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: