RaporTürkiye Raporu

Türkiye raporu | 09 – 15 Nisan 2022 

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız
Bu hafta yaşanan en önemli gelişmeler
Türkiye’de devlet bankaları liranın çöküşünü önlemek için dolar pompalamaya devam ediyor. 9 Nisan
Türk hükümeti enflasyonu kademeli olarak düşürme sözü verdi. 11 Nisan
Türkiye, NATO gemilerinin Karadeniz’e girme planından bahsetti. 11 Nisan
Türkiye ve Rusya, Suriye’nin kuzeydoğusunda ortak devriyelere devam ediyor. 12 Nisan
Türkiye: Cari açık 5 milyar doları aştı. 12 Nisan
Türkiye, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik çabalarının ABD’yi rahatsız ettiğini belirtti. 12 Nisan
Türkiye ihracatçıların gelirlerini liraya çevirmesi için baskı ve teşvik yapıyor. 14 Nisan
Türkiye, Ukrayna’nın Karadeniz’de hedef aldığı Rus savaş gemisi “Moskova”dan 54 kişiyi tahliye etti. 14 Nisan
Türk hükümeti, döviz geliri sağlayan ihracat ve turizm alanlarında yatırımcılara yumuşak kredi verecek.14 Nisan
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Washington’u insan hakları siciline odaklanmaya ve “terörle mücadele” bahanesiyle terör örgütleriyle kurduğu ortaklıklara son vermeye çağırıyor. 14 Nisan
Türk istihbaratı Kuzey Irak’taki bir teröristi yakaladı. 14 Nisan
Çavuşoğlu: Mısır ile gelişen ilişkiler tüm bölgeye yansıyacak. 14 Nisan
Türkiye Merkez Bankası faiz oranını yüzde 14’te sabit tuttu. 14 Nisan
Türk şirketi “ARMELSAN” Savunma Teknolojileri, deniz mayınlarını avlamak için ilk ev yapımı sonar sistemini ülke donanmasına teslim etmeye hazırlanıyor. 14 Nisan

Yeni atama ve görevlendirmeler

Bu hafta önemli bir atama yapılmadı. 

İç siyaset gündemi

Bu hafta iç siyaset gündeminde kayda değer bir gelişme yaşanmadı. Gündem daha ziyade dış politika ile ilgiliydi. En önemli olay, Ekrem İmamoğlu’nun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Halk Partisi’nin cumhurbaşkanı adaylığına ikna olmasını çekimser bir şekilde duyurması oldu.  Bu bağlamda, muhalefet ittifakı içinde hakimiyetin, büyük partide mi yoksa küçük partide mi olacağı tartışmaları devam ediyor. İttifakın en güçlü iki partisinin CHP ile İYİ Parti olduğu açık. Ancak şu ana kadar süregelen uyum devam edecek mi? İşte bu merak konusu. 

Öte yandan, İYİ Parti’de milliyetçi kökenden gelen iki isim görevden alındı.  Yavuz Ağıralioğlu yeni Divan Başkanlığı listesinde görevlendirilmedi, Teşkilat Başkanı olarak görev yapan Koray Aydın ise Siyasi İşler Başkanlığı’na kaydırıldı.

İyi Parti’nin kurucuları Milliyetçi Hareket Partisi’nden ayrılıp aynı çizgiyi devam ettirerek partiyi kurduklarını belirtse de elbette bu değişiklikler partinin kimliği ile ilgili siyasi yansımalar da taşıyor. Nitekim şu anda milliyetçi çizginin temsilcileri tasfiye ediliyor. Hâlihazırda Zafer Partisi’nin genel başkanı olan Ümit Özdağ da daha önce ihraç edilmişti. Yavuz Ağıralioğlu parti genel başkan yardımcılığından parti sözcülüğüne kaydırıldı, ardından da Divan Başkanlığı’ndan ihraç edildi.

İYİ Parti’nin; muhafazakar sağcı seçmenden ziyade cumhuriyetçi laik kesime hitap etmeye yöneldiğini söyleyebiliriz. Bu da AK Parti’nin lehine, CHP’nin ise aleyhine bir durumdur. Zira CHP seçmeninin bir kısmının İYİ Parti’ye kaymasına yol açacaktır. 

Dış siyaset gündemi 

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland’ın  Ankara’ya yaptığı ziyaret, dış politikadaki en önemli gelişme idi. 4 Nisan’da gerçekleşen ziyaretin Türk-Amerikan eylem mekanizmasını yeniden harekete geçirdiği görülüyor. Nitekim iki ülkenin yetkilileri, ticaretten; Suriye ve Ukrayna gibi kritik konulara kadar görüş alışverişinde bulunma ve işbirliği fırsatları arama çabalarını yoğunlaştırdı. 

İkili ilişkilerdeki iyileşme, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda somutlaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’ne ulusal güvenlik çıkarlarının Ankara’ya F-16 uçağı sağlamakla uyumlu olduğu çağrısında bulundu. Ayrıca bakanlık, Türkiye’nin Ukrayna krizindeki rolüne övgüde bulundu. 

Görüşmelerin, Doğu Akdeniz’de istikrar için bir mekanizma kurulmasını ve ticaret hacminin artırılmasına yönelik çalışmaları da kapsadığına inanılıyor. Washington’un YPG’ye verdiği destek ve Gülen dosyaları ise eskisinden farklı bir düzeyde tartışma konusu olabilir. 

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin ardından özellikle de Washington’un Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmesi nedeniyle müttefiklerini artırma ihtiyacı doğmuştur. Türkiye’nin ABD için öneminin arttığına inanılıyor. Ancak ABD’de  kasım ayında yapılacak olan seçimler ve 2023’te Türkiye’de yapılacak seçimler ilişkileri etkileyebilir. Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Türkiye-ABD ilişkilerinin ilk sınavı olabilir.

Bölgesel düzeyde ise Türkiye-Mısır ilişkilerinde önümüzdeki günlerde tanık olabileceğimiz olumlu gelişmeler yaşanıyor. İki ülke arasında büyükelçilerin geri çekilmesi ve diplomatik temsilciliğin maslahatgüzar seviyesine indirilmesinden 9 yıl sonra Türkiye Mısır’a büyükelçi atamaya karar verdi. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Nisan ayında İstanbul’da bir araya gelebileceğini açıklamıştı. 

Çavuşoğlu, AK Parti’nin toplantısının ardından yaptığı konuşmada, “Olağanüstü bir durum olmazsa Mısır Dışişleri Bakanı ile Ramazan ayında İstanbul’da bir iftar programında bir araya geleceğiz” diye konuştu ancak net bir tarih vermedi. Kahire tarafından da ziyarete ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Önümüzdeki haftalarda Türkiye’nin Mısır ve Suudi Arabistan ile ilişkilerinde ilerleme kaydetmesi bekleniyor. Öte yandan Mescid-i Aksa’da yaşananların İsrail ile yakınlaşmayı etkileyebileceğinden, Türkiye yakınlaşma sürecine olumsuz etki edebilecek herhangi bir unsurdan kaçınmaya çalışıyor.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: