Raporİsrail Raporu

İsrail Raporu | 06 Mart – 12 Mart 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız

06 Mart – 12 Mart Tarihleri Arasında Öne Çıkan Haber Başlıkları

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, ABD’li mevkidaşı Blinken ile Letonya’da bir araya geldi. Blinken, ABD’nin İsrail’in Ukrayna’daki arabuluculuğunu “çok takdir ettiğini” söyledi.
Dışişleri Bakanı Lapid: Savaş, müttefiklerimizin olduğunu ancak güvenliğimizin yalnızca bizim elimizde olması gerektiğini hatırlatıyor.
Netanyahu, İran ile nükleer anlaşma konusunda: İranlılar aslanlar gibi savaşıyorlar; Bennett, Lapid ve Gantz tavşanlar gibi teslim oluyor.
Ukrayna Büyükelçisi: İsrail hükümeti bize koruyucu ekipman sağlamıyor, neden korkuyor?
Bennett: İsrail, Ukrayna’dan gelen Yahudi mültecilere odaklanacak.
İçişleri Bakanı Ayelet Şaked: Rus işgali nedeniyle ülkelerinden kaçan Yahudi olmayan 5.000 Ukrayna vatandaşı için geçici vize kotasının kararlaştırıldığını söyledi.
İran haber ajansının bildirdiğine göre, bu hafta Şam bölgesinde İsrail’e atfedilen bir saldırıda iki Devrim Muhafızı öldü. Devrim Muhafızları yaptığı açıklamada, “Şüphesiz Siyonist rejim bu suçun cezasını ödeyecektir” dedi.
14 yıl sonra bir ilk: Herzog, Erdoğan ile bir araya geldi.
Türkiye Dışişleri Bakanı önümüzdeki ay İsrail’i ziyaret edecek.
İsrail Genelkurmay Başkanı Kohavi Bahreyn’i ziyaret ederek ülkenin üst düzey güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi.
ABD Senatosu, Demir Kubbe önleyicileri için 1 milyar dolarlık finansmanı onayladı.
Bennett, Demir Kubbe’nin finansmanını onayladığı için ABD’ye teşekkür etti: Biden sözünü tuttu.
Dokuz aylık bir mücadelenin ardından Filistinlilerin aile birleşimini yasaklayan vatandaşlık yasası, 45 lehte ve 15 aleyhte oyla kabul edildi. Hem Birleşik Arap Listesi (Ra’am) hem de Meretz partileri yasaya karşı çıktı. İçişleri Bakanı Şaked: Bu, basit siyasi menfaatler için terk edilmemesi gereken, ulusal güvenliğimiz için önemli, Siyonist bir yasadır.
Yaptırımların ardından Yad Vaşem müzesi, Roman Abramovich’in bağışlarını askıya aldı.
Kudüs’teki gerilimin arka planında: Dışişleri Bakanı Lapid, Amman’da Ürdün Kralı ile görüştü.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: İran nükleer anlaşma müzakerelerinde duraklamaya ihtiyaç var.
İsrail basınında Bennett’in Zelensky’den savaşı durdurmak için Putin’în taleplerini kabul etmesini istediği iddiaları yer bulmuştu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı yaptığı açıklamada bunu reddetti: Bennett bizden Rusya’nın taleplerini kabul etmemizi istemedi. 
Ukrayna’nın İsrail elçisi Yevgen Korniychuk, İsrail’in savunma yardımı sağlayarak, mültecileri kabul ederek ve Rusya’ya karşı net bir tavır alarak Ukrayna’yı desteklemek için yeterince çaba göstermediğini söyledi ve İsrail’i Moskova’dan korkmakla suçladı.
Knesset Sözcüsü Mickey Levy, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky’nin önümüzdeki günlerde Zoom üzerinden İsrail parlamentosuna hitap etmesinin planlandığını söyledi.
Lapid, Ukrayna ile alakalı görüşmeler için Romanya ve Slovakya’ya gidecek, sınır kurtarma çalışmalarını ziyaret edecek.
Hamas ve İslami Cihad, Türkiye’yi Herzog’a ev sahipliği yaptığı için kınadı.

Dış Politika Gündemi:

İsrail medyasında bu hafta öne çıkan önemli gelişmelerden birisi İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un Türkiye ziyareti oldu. Görüşme sonrası iki lider ortak basın açıklaması düzenledi. Erdoğan’ın konuşmasında ticaret, enerji ve enerji güvenliği gibi başlıklarda iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi vurgusu dikkat çekti. Herzog ise konuşmasını daha genel bir çerçevede gerçekleştirerek: “Geçmişteki anlaşmazlıklar kendi kendine ortadan kalkmaz. Fakat biz iki halk, iki ülke her alanda derinlemesine bir diyalog içerecek güven ve saygı yolculuğuna çıkmayı seçiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İsrail medyasında görüşmeyle alakalı olumlu yorumlar ve manşetler ön plana çıkarken görüşmeyle alakalı değerlendirmelerde bazı endişelere de temas edildi. Özellikle, Türkiye’nin Müslüman Kardeşler ve Hamas ideolojisine yönelik tutumunda bir değişimin olup olmayacağı, Filistin ve Gazze noktasındaki anlaşmazlıkların ikili ilişkilerin geleceğini nasıl etkileyeceği ile alakalı soru işaretleri dile getirildi.[1][2] Bu noktada Herzog’un iki ülkenin her konuda anlaşamayacağını peşinen kabul etmeliyiz açıklamasına değinmekte fayda var. Haaretz gazetesinde yayınlanan bir köşe yazısı da görüşmelerin bütün anlaşmazlıkları (Filistin meselesi, Hamas-Türkiye, Mescid-i Aksa’nın statüsü, yerleşim faaliyetleri) bir bütün halinde çözmeyeceği ancak bu anlaşmazlıklara rağmen iki ülke arasında süregelen yakın ticari ve istihbari iş birliklerinin olduğuna dikkat çekiyor.[3] 

ABD’nin bölgeden çekilme stratejisine paralel olarak İsrail’in İbrahim Anlaşmaları ile başlayan bölgesel bir blok oluşturma çabası son dönemde İsrail basınında sıkça yer bulmuştu. İsrail’in Ankara ile temaslarının, bu çerçevede değerlendirilmesi mümkündür. Bölgede süper gücün olmadığı bir denklemde önemli bir bölgesel güç olarak Türkiye’nin ehemmiyeti artacaktır. Devam eden nükleer görüşmeler ışığında İran tehdidini derin bir biçimde hisseden İsrail için Türkiye ile kurulacak ılımlı ilişkiler daha stratejik bir hale gelmiştir. Türkiye ise İsrail ile yakınlaşma üzerinden bölgedeki -özellikle Doğu Akdeniz’deki- rolünü geliştirmek istemektedir. 

İkili ilişkiler açısından yakın dönemde geçilmesi gereken bazı önemli testler bulunuyor. Ukrayna’dan gelmesi beklenen çok sayıda mülteci için hızlandırılması planlanan yerleşim yeri inşaatları bunlardan birisi olarak ele alınabilir. Türk Dışişlerinin, İsrail yerleşim politikalarına yönelik kınama mesajları alışılagelmiş bir durum. Ayrıca Pesah Bayramının Ramazan ayına denk gelmesiyle birlikte birçok radikal Yahudi’nin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi bekleniyor. Türkiye’nin bu duruma nasıl bir tepki vereceği ve İsrail’in bu tepkiyi nasıl karşılayacağı ilişkilerin gidişatı açısından önemli olacaktır.

İç Politika Gündemi:

İsrail’de hükümet, Ramazan ayında yaşanacak olası gerilimlere hazırlanıyor. Her Ramazan ayında olduğu gibi Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da gerilimin tırmanması bekleniyor. Özellikle Yahudi Pesah bayramının Ramazan ayına denk gelmesi ve Şeyh Cerrah mahallesinde yaşanan son gelişmeler, gerilimin tırmanma ihtimalini artırıyor. Zira birçok radikal Yahudi grup, bu tür özel günlerde Mescid-i Aksa’ya baskınlar düzenliyor. Dışişleri Bakanı Lapid’in Amman’da Ürdün Kralı Abdullah ile yaptığı görüşmenin temel konu başlığını bu mesele teşkil etti.[4] 

İç politikada gündemi meşgul eden bir diğer konu ise tartışmalı vatandaşlık yasasının kabulü oldu. Filistinli ailelerin birleşimini engelleyen yasa, uzun süredir tartışılıyordu. Hükümet koalisyonundan solcu Meretz ve İslamcı Ra’am partileri yasa aleyhinde oy kullandı. Ancak yasa meclisten geçti. 

İsrail Parlamentosu Knesset’in ara tatile girmesiyle birlikte bir rapor hazırlayan Haaretz gazetesi bu dönemde Bennett hükümetinin rekor sayıda oylama kaybettiğini bu durumun hükümet içinde gittikçe derinleşen bir krize işaret edebileceğini belirtti.[5]

Referanslar:

  1. https://www.maariv.co.il/journalists/Article-903544
  2. https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-903662
  3. https://www.haaretz.co.il/opinions/editorial-articles/.premium-1.10661208
  4. https://www.ynetnews.com/article/hk8bhidwc
  5. https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-failing-to-pass-one-bill-might-endanger-israel-s-coalition-1.10664754

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: