RaporTürkiye Raporu

Türkiye Raporu | 16 – 23 Nisan 2022

PDF OLARAK PAYLAŞ
PDF'i indirmek için tıklayınız
Bu hafta yaşanan en önemli gelişmeler
Türkiye bütçesi 5 milyar dolar açık verdi. 16 Nisan
Türkiye Suriye’nin kuzeydoğusundaki mevzilerini Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı güçlendirdi. 16 Nisan
Türkiye, ABD’nin insan hakları raporunu “talihsiz” olarak nitelendirdi. 17 Nisan
Türkiye, Kuzey Irak’a askeri operasyon başlattı. 18 Nisan
Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü. 18 Nisan
Erdoğan, Ürdün Kralı ile telefonda görüşerek geçirdiği ameliyat dolayısıyla ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulundu. 19 Nisan
Türkiye’de gardiyanları taşıyan bir otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. 20 Nisan
Erdoğan ile Devlet Bahçeli ülke içindeki meseleleri görüşmek üzere bir araya geldi. 20 Nisan
Türkiye içişleri bakanı, Ukraynalı mevkidaşı ile  görüştü. 20 Nisan
Türkiye, Irak maslahatgüzarını Kürtlere karşı yürüttüğü kampanya nedeniyle savunmaya çağırdı. 21 Nisan
Türk muhalefet lideri elektrik faturalarına yapılan zammı  protesto etmek için faturaları ödemeyi reddedince elektriği kesildi. 21 Nisan
Erdoğan: Suriye’deki PKK uzantılarının kafalarını ezeceğiz. 21 Nisan
Türkiye maliye bakanı bir grup Amerikalı şirket yöneticisiyle görüştü. 20 Nisan
Büyük Birlik Partisi Lideri: İstikrar sağlandıysa mülteciler ülkelerine dönmeli. 21 Nisan
IMF, Türkiye büyüme tahminini düşürdü. 22 Nisan
Türk İHA’sı SDG’nin kadın kanadını hedef aldı. 22 Nisan
Türkiye, NATO üyelerini Ukrayna’daki savaşı uzatmaya çalışmakla suçladı. 22 Nisan
Ankara: Esed ile terör ve göç konusunda işbirliği yapabiliriz. 22 Nisan
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ı kabul etti. 22 Nisan
Türkiye, Rusya’dan Suriye’ye asker taşıyan uçaklara hava sahasını kapattı. 23 Nisan
Pençe-Kilit Operasyonu nedeniyle Bağdat ve Ankara arasında diplomatik kriz çıktı, Ankara Irak Maslahatgüzarı’nı çağırarak nota verdi. 23 Nisan
İsrailli bir milletvekilinin Ermenilerle dayanışma faaliyetine katılması Ankara’yı kızdırdı. 23 Nisan
Biden, Ermeni Soykırımı’nı bir kez daha tanıyınca Türkiye tepki gösterdi. 23 Nisan

Yeni atama ve görevlendirmeler

Bu hafta kayda değer bir atama yapılmadı.

İç siyaset gündemi: 

Özet: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve müttefiki Bahçeli yeni seçim yasasını açıkladıktan sonra, muhalefet kanadındaki küçük partilerde seçimi kazanamayacaklarına dair öngörü oluştu. Bu nedenle 6 muhalefet partisi arasındaki görüş ayrılıkları derinleşmeye başladı. Nitekim Saadet Partisi, CHP ve İYi Parti’nin de içinde bulunduğu bir seçim ittifakı içinde değil, muhaliflerle koordinasyon içinde olduğu söylemini benimsemeye başladı. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi lideri Ali Babacan da yavaş yavaş bu söylemi benimseyecek gibi görünüyor.

Bu nedenle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, muhafazakar partilerden oluşan daha küçük üçüncü bir koalisyondan bahsetmeye başladı. Babacan’ın hala tereddüt ettiği Ahmet Davutoğlu’nun ise neredeyse aynı fikirde olduğu görülüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bu öneriden rahatsız oldu. Zira bu önerinin 6 muhalefet partisinin kendi adaylığı üzerinde toplama fikrini sabote ettiğini düşünüyor. Demokrat Parti Başkanı Gültekin Uysal konuya ilişkin yaptığı açıklamada Babacan ve Davutoğlu’nu kast ederek, “AK Parti’nin önceki döneminde görev yapanların aday gösterilmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tabii bu durum Meral Akşener’in elini rahatlattı. Çünkü Kılıçdaroğlu’nun bu partilerin desteği olmadan aday olması mümkün değil. Böylece Akşener’in Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş gibi Kılıçdaroğlu dışında başka bir ismi önermesi kolaylaştı.

Dış siyaset gündemi

Türkiye’nin bölgesel ilişkilerinde normalleşme girişimleri atıldı. Suriye rejimiyle ilişkilerini normalleştirme olasılığına dair bazı göstergeler ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye rejimiyle normalleşme ile Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulması gibi iki seçenekten biri üzerinde seçim yapmak durumunda kalırsa, ilk seçeneği tercih edeceğini belirtti. Belki de bu Türkiye ile meşruiyet tartışmaları devam eden rejim arasındaki ilişkilerin kapısını aralayacaktır. 

Türkiye’nin Suriye rejimi ile arasındaki güvenlik alanında iletişim kanallarını kapatmadığı düşünülüyor ancak ilişkiler henüz siyasi düzeye gelmedi. Ancak Rusya’nın geri çekilmesi, rejimin bölgesel ilişkilere başlaması ve son olarak Esed’in BAE ziyareti Türkiye açısından cesaret verici. Bu bağlamda Türkiye, engellere ve meselenin karmaşıklığına rağmen daha fazla ilerleme kaydedecektir.

Türkiye için en büyük mesele Suriye’de ayrılıkçı bir oluşum tehdididir. Dolayısıyla bu tehdidi ortadan kaldırmak için Suriye rejimi ile ilişkilerde normalleşmeye gidilmesi gerekiyorsa, bu yolda ilerleyecektir. 

Öte yandan Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK mevzilerine yönelik “Pençe Kilit” operasyonu Ankara ve Bağdat arasında diplomatik bir krize neden oldu. Hem Türkiye  hem Irak karşılıklı olarak büyükelçileri çağırarak nota verdi. Bu arada Kürt medyası, Duhok Valiliği’nin kuzeyindeki bir Türk askeri üssünün füze saldırısına maruz kaldığını duyurdu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Ankara’daki maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şirzad’a Irak’ın “Pençe Kilit” Operasyonu’na ilişkin resmi açıklamaları nedeniyle nota verdi. Irak, Türk operasyonlarını Irak’ın egemenliğinin ihlali olarak değerlendirdi. Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın operasyon konusunda Bağdat ile koordineli olduğunu yalanladı, Türk büyükelçisini çağırdı ve ona sert ifadelerin yer aldığı bir nota verdi.

Türkiye’nin operasyonlarını sürdüreceği açık. Zira Irak’ın bu tehdidi önlemek için üzerine düşeni yapmadığını düşünüyor. Ayrıca, sınır ötesindeki terör örgütleriyle mücadeleyi içeren uluslararası hukukun bu operasyonlara olanak tanıması da bir diğer etken. Sonuç olarak, operasyonda şu ana kadar 45 PKK’lı etkisiz hale getirilirken, 3 Türk askeri şehit oldu. Bazı kaynaklara göre, Türk İHA’ları Musul yakınlarındaki Başika üssüne füze fırlatmaya çalışan İran destekli Iraklı milisleri de hedef aldı.

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

Anadolu Yakın Doğu Araştırma Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: